Zawieszona działalność nie wyklucza wspólnego zeznania podatkowego?
2015-04-29 13:47
PIT © serq - Fotolia.com
Przeczytaj także: Renta rodzinna dziecka a zeznanie podatkowe samotnego rodzica
Przypomnijmy, preferencje podatkowe polegające na wspólnym rozliczeniu małżonków czy też rozliczenie się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, uzależnione są od kilku warunków.fot. serq - Fotolia.com
PIT
Organy podatkowe uznają, że powyższe ma zastosowanie nawet wówczas, gdy przez cały rok działalność nie przyniosła żadnego przychodu, jak i była przez cały rok zawieszona.
„Wobec powyższego, sam wybór opodatkowania dochodów osiąganych z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wyklucza możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych przez współmałżonków w sposób przewidziany w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto należy zauważyć, iż zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej nie jest równoznaczne z jej likwidacją.”
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 19.02.2013 r. nr ILPB1/415-1102/12-4/AG
Tak rygorystycznego podejścia fiskusa nie podzielił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 03.11.2014 r. sygn. akt I SA/Łd 772/14 (orzeczenie jest prawomocne).
W rozpatrywanej sprawie skarżąca samotnie wychowywała małoletnie dziecko. W 2010 r. otworzyła firmę, dla której wybrała opodatkowanie podatkiem liniowym. W październiku 2010 r. działalność tę zawiesiła, a następnie 30 listopada 2012 r. ją zlikwidowała (bez wcześniejszego wznawiania). Za rok 2012 chciała rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czego zabronił jej fiskus właśnie z uwagi na wybraną formę opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Zdaniem sądu nieprawidłowa jest taka wykładnia przytoczonego wyżej przepisu, która zrównuje pojęcie "mają zastosowanie" tylko z samym wyborem sposobu opodatkowania (podatkiem liniowym lub zryczałtowanym) na przyszłość, przy jednoczesnym braku wykazania, że istniała możliwość zastosowania wskazanych w ust. 8 art. 6 ustawy o PIT przepisów podatkowych wobec podatnika, który zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej i jej nie prowadził. W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może bowiem wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Należy jednak pamiętać, iż pomimo tego, że wyrok jest prawomocny, wiążący jest jedynie w indywidualnej sprawie, w której został wydany. Jak to natomiast zostało podkreślone już wyżej, zdaniem organów nawet zawieszona działalność opodatkowana w sposoby wyżej podany wyklucza możliwość skorzystania z omawianych preferencji.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)