eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSprzedaż przetworzonych produktów rolnych z 2% podatkiem dochodowym?

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych z 2% podatkiem dochodowym?

2015-04-24 13:29

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych z 2% podatkiem dochodowym?

Produkty rolne © Lucky Dragon - Fotolia.com

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ma na celu umożliwienie rolnikom nieopodatkowaną i odformalizowaną produkcję i sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. pieczywa, wędlin, dżemów, kompotów, serów) w niewielkim zakresie.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy w rolnictwie: nowa stawka ryczałtu

Zgodnie z nowelizacją, sprzedaż przetworzonych w sposób nieprzemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - ale pod pewnymi warunkami:
  • jeżeli nie sprzedaje się produktów podmiotom na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • do przetwarzania produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaży nie zatrudnia się osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze;
  • produkty sprzedaje się wyłącznie w miejscach, w których zostały wytworzone, lub na targowiskach i
  • prowadzi się ewidencję sprzedaży.

fot. Lucky Dragon - Fotolia.com

Produkty rolne

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ma na celu umożliwienie rolnikom nieopodatkowaną i odformalizowaną produkcję i sprzedaż przetworzonych produktów rolnych.


Taka sprzedaż spełnia warunki przewidziane w nowej ustawie i będzie opodatkowana ryczałtowo w wysokości 2% przychodów. Tego typu działalność będzie można prowadzić do uzyskania równowartości kwoty 150 tys. euro rocznie.
Zasady te nie obejmą sprzedaży produktów przetworzonych w ramach produkcji przemysłowej, uzyskanych z działów specjalnych produkcji rolnej, a także objętych akcyzą (np. napojów alkoholowych).

Nowelizacja rozstrzyga też o sposobie ustalania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej w wypadku podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Rozwiązania wprowadzane ustawą otworzą też drogę do zrzeszania się rolników produkujących żywność przetworzoną, co ma się przyczynić do ulepszenia procedur wytwarzania żywności.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: