Wpłaty na IKZE zmniejszają podatek dochodowy w rocznym PIT
2015-04-21 13:07
PIT © wawritto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wpłaty na IKZE obniżają podatek dochodowy 2014
Jak zostało to już wyżej wskazane, wpłat na poczet IKZE można dokonywać od chwili ukończenia 16 roku życia. Co za tym idzie, na własną emeryturę mogą oszczędzać już osoby nieletnie. Niemniej ustawodawca dla takich osób stawia dodatkowy warunek. Mianowicie małoletni może dokonywać wpłat na IKZE jedynie w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Ograniczenia takiego ustawodawca nie przewidział dla osób pełnoletnich.Ile rocznie można w ten sposób odłożyć? Wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone (nie mniej jednak niż limit z lat ubiegłych). W roku 2014 na IKZE można było przekazać maksymalnie 4 495,20 zł (1,2 × 3 746 zł).
fot. wawritto - Fotolia.com
PIT
Jak to już zostało wskazane we wstępie, w celu zachęty do oszczędzania poprzez IKZE, ustawodawca postanowił wprowadzić dla oszczędzających ulgę w podatku dochodowym. Już w samej ustawie regulującej oszczędzanie w ten sposób ustawodawca wskazał, że oszczędzający na IKZE ma prawo do odliczenia od dochodu wpłat na IKZE na zasadach i w trybie określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na podstawie umowy o prowadzenie IKZE gromadzi oszczędności tylko na jednym IKZE.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczenie to znalazło się w art. 26 ust. 1 pkt 2b.
Stosownego odliczenia dokonuje się tutaj w zeznaniu rocznym, przy czym wpłaty na IKZE podlegają odliczeniu od dochodu/przychodu opodatkowanego:
- skalą podatkową (PIT-36 lub PIT-37)
- ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28)
- podatkiem liniowym (PIT-36L).
Odliczyć oczywiście można faktycznie dokonane w danym roku podatkowym wpłaty (nie więcej niż ich górny limit). Wpłaty takie trzeba przy tym odpowiednio udokumentować.
W przypadku zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36 i PIT-37, ulgę tę wykazuje się w załączniku PIT/O (pola 29 i 30), z którego następnie sumy odliczeń przenosi się do zeznania podatkowego. Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym natomiast wartość odliczenia z tytułu ulgi na IKZE wykazują bezpośrednio w zeznaniu PIT-36L w polu 26.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)