(Nie) Obowiązkowa kasa fiskalna u weterynarza?
2015-04-03 13:28
Weterynarz © Monika Wisniewska - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zgłoszenie kasy fiskalnej w urzędzie skarbowym 2015
Przypomnijmy, jeżeli nabywcami towarów czy usług są osoby, o których mowa we wstępie, uzyskany z tego tytułu obrót co do zasady musi być ewidencjonowany za pomocą kasy fiskalnej. Mówi o tym art. 111 ustawy o VAT. Przepis ten zawiera także delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dzięki której w drodze rozporządzenia wykonawczego może on zwolnić niektóre grupy podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących.Z możliwości takiej oczywiście Minister Finansów korzysta, wydając co jakiś czas nowe rozporządzenie (z reguły na 2 lata), w którym określa, kto kasy rejestrującej stosować nie musi. Obecnie (lata 2015 i 2016) w tym zakresie obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544).
W rozporządzeniu tym zdecydowano o obowiązkowym stosowaniu tych urządzeń przez nowe grupy podatników w stosunku do regulacji wcześniej obowiązujących.
fot. Monika Wisniewska - Fotolia.com
Weterynarz
I tak zgodnie z §4 pkt 2 lit. f rozporządzenia, wyłączeniem ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej objęte zostały usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.
Oznacza to, że obecnie podmioty wyżej wskazane nie mogą korzystać z innych zwolnień przewidzianych w przytoczonym rozporządzeniu (np. z uwagi na wartość obrotu) i winni oni obowiązkowo ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Ustawodawca zdecydował się jednak tutaj na danie takim podatnikom pewnego okresu czasu na wyposażenie się w takie urządzenia.
W uproszczeniu mówiąc w gabinecie lekarskim kasa fiskalna powinna się znaleźć najpóźniej 1 marca 2015 r. (chyba że dany podatnik praktykę otworzy później tudzież wcześniej jego klientami nie były tzw. osoby prywatne). Rodzi się jednak pytanie, czy powyższym obowiązkiem objęci są także weterynarze?
Dwie ustawy
Zasady i warunki wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty określa ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (j.t. Dz. U. z 2015 r. poz. 464).
Zasady wykonywania zawodu lekarza weterynarii określa natomiast ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 1509). Ponieważ wyjaśnienia zawartych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z kas fiskalnych pojęć (a więc lekarza i lekarza dentysty) nie znajdziemy w prawie podatkowym, należy się w tym zakresie odnieść do przepisów zewnętrznych, którymi są tutaj przytoczone ustawy.
Dodajmy w tym miejscu, że żaden z tych aktów prawnych nie zawiera definicji „usług w zakresie opieki medycznej”. Wskazują one jednak, kto może posługiwać się poszczególnymi tytułami oraz jakie czynności w ich ramach mogą być świadczone.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)