Gmina zwolni z podatku od nieruchomości i środków transportu
2015-02-09 13:56
Gmina będzie mogła zwolnić firmę z podatku © Feng Yu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Będą ulgi w podatku od nieruchomości i środków transportu 2015
Rozporządzenie, jak uzasadnia resort finansów, ma na celu stworzenie ogólnopolskiego programu udzielania pomocy przedsiębiorcom poprzez ulgi w podatkach lokalnych. Poprzedni akt prawny, regulujący kwestie wsparcia dla przedsiębiorców ze strony samorządów, wygasł w połowie ubiegłego roku.Zwolnienie za inwestycję
Nowe przepisy umożliwiają samorządom wprowadzenie ulg w postaci zwolnień z podatków od środków transportu oraz od nieruchomości. Taką ulgę mogą otrzymać inwestujący w grunty, aktywa trwałe (w tym budynki i budowle) oraz w wartości niematerialne i prawne.
Przydatne narzędzia:
- Maksymalne stawki podatku od środków transportowych
- Maksymalne stawki podatku od nieruchomości
fot. Feng Yu - Fotolia.com
Gmina będzie mogła zwolnić firmę z podatku
Ulgi nie mogą być za duże
Jednym z powodów, dla którego konieczne było nowe rozporządzenie, są zasady unijne, zakazujące nazbyt znaczącego wspomagania firm poprzez różnego rodzaju ulgi czy dotacje publiczne. Przy większych kwotach zgodę na takie wsparcie musi wyrazić Komisja Europejska, co często obwarowane jest wieloma warunkami. Jednak przy wsparciu na poziomie lokalnym można się obejść bez interwencji Brukseli.
Kluczowe jest, aby wielkość pomocy nie przekroczyła zapisanych w rozporządzeniu poziomów, które wynikają z decyzji Komisji Europejskiej o tzw. intensywności pomocy publicznej. I tak na obszarach, dla których intensywność pomocy publicznej nie może przekroczyć 10%, maksymalny poziom regionalnej pomocy inwestycyjnej nie może przekroczyć 7,5 mln euro, zaś tam, gdzie intensywność pomocy publicznej może wynieść do 50%, kwota wsparcia może sięgnąć 37,5 mln euro. Przez intensywność pomocy rozumie się liczony procentowo udział środków publicznych w ogólnej wartości przedsięwzięcia, zaś stopień intensywności zależy od poziomu rozwoju danego regionu. Wg danych ze strony Komisji Europejskiej, 50-proc. intensywność pomocy publicznej będzie dopuszczalna w województwach z tzw. ściany wschodniej, zaś w województwie wielkopolskim – już 25%.
Decyzja w rękach samorządów
O tym, czy udzielić wsparcia, decydować będą poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, jako że decyzja o udzieleniu wsparcia będzie dobrowolna. Istnieje więc ryzyko, że większość samorządów nie zdecyduje się na tę formę wsparcia. W latach 2008-2014, kiedy obowiązywało poprzednie rozporządzenie, uchwały o pomocy publicznej podjęło 5,8% spośród wszystkich istniejących w kraju rad gmin, ale faktycznej pomocy udzieliło zaledwie 2,8% samorządów.
Marek Siudaj, Tax Care
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)