Optymalizacja opodatkowania nieruchomości gruntowobudynkowej
2006-09-18 11:31
Przeczytaj także: Jak obniżyć podatek PIT za 2024 rok?
Niniejszy komentarz, przy założeniu pewnych szczególnych warunków, na tle innych wariantów opodatkowania, wskazuje na optymalny sposób wyłączenia zbycia spod opodatkowania, co niezmiernie istotne, przy pełnym uwolnieniu uzyskanych przychodów ze sprzedaży nie tylko spod opodatkowania, co także spod konieczności ponownego przeznaczenia w/w środków pieniężnych na zaspokajanie własnych celów mieszkaniowych. Przedsiębiorca rezygnuje co prawda, ze sprzedaży środka trwałego w pełnej jego wartości, nie mniej, dokonując jego prawnego przeistoczenia, pozbywa się znacznych obciążeń podatkowych, dławiących wszelki cywilny obrót finansowy. Inwestor może bowiem w pełni przeznaczyć odzyskane środki pieniężne na dowolny cel.I. Wielowariantowość zbycia i opodatkowania nieruchomości gruntowo-budynkowej
1. Podatkowy stan faktyczny:
Fizyczne osoby prywatne nabyły na współwłasność nieruchomość gruntowo-budynkową, na której wznieśli budynek z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. Następnie, jako wspólnicy spółki jawnej przeznaczyli ją na hotel i wprowadzili, po uzyskaniu stosownych pozwoleń budowlanych do ewidencji środków trwałych w/w przedsiębiorstwa.
2. Cele:
Sprzedaż w/w nieruchomości bez podatku dochodowego od osób fizycznych i uwolnienie środków pieniężnych celem dokonania bardziej intratnej inwestycji rzeczowej lub kapitałowej
3. Zapytanie podatników:
W jaki sposób wspólnicy spółki jawnej tj. współwłaściciele działki z hotelem mają dokonać jej sprzedaży, aby zminimalizować opodatkowanie, w tym, by skorzystać ze zwolnienia lub z wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
4. Wartość przedmiotu sprawy:
Podstawa opodatkowania czyli wartość sprzedażna nieruchomości (przychód ze sprzedaży) wynosi 3 000 0000 zł (trzy miliony złotych)
Wielowariantowość zbycia i opodatkowania nieruchomości gruntowo-budynkowej
Wariant 1. Zbycie nieruchomości gruntowo-budynkowej, czyli działki z hotelem będącej środkiem trwałym firmy czyli zbycie związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą jest opodatkowane podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej (19, 30, 40%), zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zbycie takie regulowane jest szczególnymi zasadami ustalania dochodu, zawartymi w art. 24 ust. zd. 2 pkt 1 ustawy o PIT.
oprac. : Krzysztof J. Majczyk / Krzysztof Jan Majczyk