Nadpłata podatku od nieruchomości przy gruntach rolnych
2015-02-06 13:36
![Nadpłata podatku od nieruchomości przy gruntach rolnych [© Dusan Kostic - Fotolia.com] Nadpłata podatku od nieruchomości przy gruntach rolnych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/Nadplata-podatku-od-nieruchomosci-przy-gruntach-rolnych-150951-200x133crop.jpg)
Grunty rolne © Dusan Kostic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek od nieruchomości gdy grunty rolne bądź leśne
Dane ewidencji
Jak wynika bezpośrednio z art. 21 ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne – podstawę do ustanowienia wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, która ma charakter urzędowego źródła informacji (art. 1a ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dodatkowo reguluje charakter ewidencji). To właśnie wynikająca z ewidencji klasyfikacja gruntów jest wiążąca dla organów podatkowych.
fot. Dusan Kostic - Fotolia.com
Grunty rolne
Należy pamiętać, że przedsiębiorca może zasadniczo dochodzić zwrotu nadpłaconej należności podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości za pięć poprzednich lat podatkowych.
Jednak, jak zauważa Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl, od tej reguły mogą pojawiać się pewne wyjątki. W sytuacji, gdy podatnik byłby w stanie uprawdopodobnić, że rozpoczął odpowiednią procedurę uzgodnienia klasyfikacji danej nieruchomości w ewidencji gruntów z jej stanem rzeczywistym, jednak wbrew istnieniu ku temu przesłanek do wprowadzenia zmiany organ ewidencyjny nie wprowadził ich z jakiś względów do klasyfikacji, organ podatkowy zgodnie z prawem ma obowiązek wziąć ten fakt pod uwagę. Przesądza o tym zasada prawdy obiektywnej.
Przydatne narzędzia:
- Maksymalne stawki podatku od nieruchomości
- Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku
Jak wystąpić o zwrot nadpłaty?
Jeśli przedsiębiorcy uda się wykazać, że posiadany przez niego grunt, sklasyfikowany jako rolny wcale nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej, a uiszcza od niego podatek od nieruchomości, może wystąpić o zwrot nadpłaty. Zgodnie z przesłankami ordynacji podatkowej podatek taki można odzyskać poprzez złożenie wniosku o stwierdzeniu nadpłaty.
Wnioski, jakie można wyciągać z zaobserwowanej praktyki podatkowej są takie, że prawidłowe rozliczenie podatku od nieruchomości nadal przysparza wielu problemów zarówno podatnikom, jak i samym lokalnym organom podatkowym. Dlatego, jak zawsze w przypadku optymalizacji podatkowej, w omawianej sprawie występowania o zwrot nadpłaty warto precyzyjniej i rzetelniej przyjrzeć się okolicznościom danej sprawy. Zakres oszczędności nie dość, że może okazać się istotny, to sama sprawa stanowi także dobrą okazję do kompleksowej weryfikacji obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości.
Robert Tomaszewski, Saveinvest Sp. z o. o.
![Jaki podatek od nieruchomości za biuro prowadzone w domu? [© blackday - Fotolia.com] Jaki podatek od nieruchomości za biuro prowadzone w domu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-nieruchomosci/Jaki-podatek-od-nieruchomosci-za-biuro-prowadzone-w-domu-168021-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)