Zaliczki na kasie fiskalnej jako przychód firmy: zgłoszenie do 20 stycznia
2015-01-19 12:30
Kasa fiskalna © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: Co jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej?
To przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie regulują zasady ewidencjonowania obrotów przy pomocy kas fiskalnych. Niemniej drukowane na ich podstawie raporty (dobowe, czy też okresowe) stanowią podstawy zapisów w ewidencjach dotyczących podatku dochodowego (czyli księgach rachunkowych, podatkowej księdze przychodów i rozchodów czy też ewidencji przychodów prowadzonej na potrzeby ryczałtu ewidencjonowanego).Niestety to, co jest obrotem na gruncie podatku VAT, nie jest zawsze przychodem w podatku dochodowym. Przykładem są właśnie otrzymywane zaliczki na poczet przyszłych dostaw towarów czy świadczenia usług.
fot. Gina Sanders - Fotolia.com
Kasa fiskalna
Inaczej jest w podatku dochodowym. Tutaj bowiem do przychodów z firmy nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Dlatego też do tej pory przedsiębiorca, który ewidencjonował sprzedaż na kasie fiskalnej, a w tym także otrzymywane zaliczki, nie mógł przenosić bezpośrednio danych z raportów fiskalnych (dobowych czy okresowych) do ewidencji prowadzonych na potrzeby podatku dochodowego. Musiały bowiem one być korygowane m.in. o wartość takich zaliczek (jako że te w myśl przepisów ustaw o podatkach dochodowych nie stanowiły przychodu). To z kolei pociągało za sobą obowiązek prowadzenia dodatkowej ewidencji takich zaliczek, aby można było określić jakie wartości z raportu drukowanego z kasy fiskalnej odjąć.
Wszystko jednak zmieniło się z dniem 01 stycznia 2015 r. Z tą datą bowiem ustawodawca postanowił znowelizować zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i od osób prawnych w zakresie właśnie określania momentu powstawania przychodu z tytułu otrzymanych zaliczek ewidencjonowanych na kasie fiskalnej.
Otóż zgodnie z nowymi regulacjami w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy powiadomią o takim sposobie ich rozliczania urząd skarbowy w określonym terminie.
Jaki jest termin powyższego zawiadomienia? Wszystko zależy od tego czy przedsiębiorca już stosuje kasę fiskalną, czy też dopiero będzie ją stosował w przyszłości.
I tak przedsiębiorcy ewidencjonujący obecnie swoje obroty przy pomocy kasy rejestrującej stosowne zawiadomienie muszą złożyć fiskusowi w terminie do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego. Z kolei w przypadku podatników rozpoczynających ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej – zawiadomienie składa się w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli ewidencjonowanie obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Wybór sposobu ustalania daty powstania przychodu w powyższy sposób dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego następującego po roku podatkowym, w którym korzystał z tego sposobu ustalania daty powstania przychodu, zawiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze stosowania tego rozwiązania. Tym samym podjęcie decyzji o wykazywaniu przychodu od otrzymywanych zaliczek ewidencjonowanych na kasie fiskalnej w dacie ich otrzymania wiąże podatnika na cały rok podatkowy. Powrotu do „starych” zasad rozliczania może dokonać on dopiero w roku następnym.
Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki niebędącej osobą prawną, obowiązek złożenia powyższych zawiadomień obejmuje wszystkich wspólników.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)