Zwolnienie podmiotowe z VAT gdy usługi ubezpieczeniowe
2015-01-09 13:31
VAT © pichetw - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwolnienie z VAT usług około finansowych od lipca 2017 r.
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca prowadzi od 1995 roku działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, polegającego na sprzedaży polis ubezpieczeniowych na rzecz osób fizycznych i prawnych. W ramach wykonywanych czynności dokonuje on przedstawienia klientom ofert towarzystw ubezpieczeniowych, zawiera z klientami umowy ubezpieczenia w imieniu tych towarzystw, wykonuje inne czynności niezbędne do zawarcia umów (dokumentacja fotograficzna przedmiotów ubezpieczenia, oględziny itp.), czy przyjmuje płatności od klientów za polisy, które następnie przekazuje towarzystwom ubezpieczeniowym.
13 stycznia 2014 r. wnioskodawca złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym wskazał, iż utracił prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT od dnia 01 stycznia 2014 r. W przyszłości wnioskodawca zamierza rozszerzyć zakres wykonywanych usług o usługi wynajmu lokali użytkowych. Przychody z najmu nie przekroczą w skali roku kwoty 150 000 zł, w związku z czym wnioskodawca zamierza w przyszłości ponownie skorzystać ze zwolnienia z VAT.
fot. pichetw - Fotolia.com
VAT
Zadał pytanie, czy wykonywane usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego wliczane są do limitu wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, jak też kiedy może on powrócić do tego zwolnienia? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Art. 113 ust. 2 ustawy stanowi, że do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1.wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
2.odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a. transakcji związanych z nieruchomościami,
b. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c. usług ubezpieczeniowych
- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3.odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. (…)
Rozstrzygnięcie powyższej kwestii wymaga ustalenia czy prowadzona przez Wnioskodawcę działalność gospodarcza w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Przez towary – zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl przepisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Stawka podatku – zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy – wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jednakże w myśl art. 146a pkt 1 tej ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.
I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)