Faktura korygująca w księdze podatkowej w dacie faktury pierwotnej
2014-12-16 13:28
Przeczytaj także: Zwrot towaru a korekta kosztów i przychodu w podatku dochodowym
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 5a pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane jest zeznanie (art. 22 ust. 5b).
Zgodnie z art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady określone w ust. 5-5c, z zastrzeżeniem ust. 6b, mają zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
W myśl art. 24a ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (…).
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni w 2010 r. zakupiła 10 sztuk torebek damskich. W latach 2010 – 2013 sprzedała 8 sztuk. W lipcu 2014 r. zwróciła do dostawcy 2 torebki i otrzymała fakturę korygującą.
Mając na uwadze przytoczone uprzednio przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna. W przedmiotowej sprawie przyczyną otrzymania przez Wnioskodawczynię faktury korygującej był zwrot zakupionego uprzednio u dostawcy towaru. Wobec tego, korekcie podlegają koszty zakupu tego towaru uprzednio zaewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w roku ich poniesienia.
Zatem korekta kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, wynikająca z otrzymanej przez Wnioskodawczynię faktury, powinna być odnoszona (księgowana) wstecz, do okresu zaewidencjonowania faktury pierwotnej. Nie jest natomiast możliwe skorygowanie innych kosztów, ponoszonych przez Wnioskodawczynię w 2014 r.
Zgodnie z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 § 2 cyt. ustawy).
W myśl art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej - ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach, należy przez to rozumieć również zeznania (…), do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci;
Zatem jeżeli złożone zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 r. zawiera nieprawidłowe dane (koszty, dochód) to należy złożyć korygującą deklarację wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.
Jednakże zauważyć należy, że zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)