eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOdliczenie darowizny na cele pożytku publicznego w PIT za 2014 r.

Odliczenie darowizny na cele pożytku publicznego w PIT za 2014 r.

2014-12-11 13:52

Przeczytaj także: Odliczenie darowizny na cele kultu religijnego w zeznaniu PIT 2014


Powyższe potwierdzają same przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazując, że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:
  1. osób fizycznych;
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Dobroć serca wyceniona na 6% dochodu/przychodu


Pomimo tego, że sama działalność charytatywna, jak i jej wspieranie przez poszczególne osoby, jest szeroko popierana, ustawodawca uznał, że to wsparcie (z podatkowego punktu widzenia) nie może być zbyt szczodre, aby nadto nie uszczupliło wpływów budżetowych.
Maksymalna wartość darowizny, jaką można uwzględnić w rocznym PIT, wynosi 6% wykazanego w zeznaniu dochodu, zaś w przypadku ryczałtowców 6% wykazanego przychodu. Limit ten obejmuje jednakże 3 różne grupy darowizn, czyli na rzecz omawianych wyżej OPP, kultu religijnego i krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (tzw. ulga na krew).

Łączna wartość tych trzech darowizn, wykazanych w rocznym PIT, nie może przekroczyć 6% dochodu/przychodu podatnika. Oczywiście większa hojność jest jak najbardziej wskazana, niemniej nie wpłynie ona na zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Darowizna musi być udokumentowana


Odliczeniu podlegają zarówno darowizny pieniężne jak i inne niż pieniężne (czyli rzeczowe).

Przy darowiznach pieniężnych, na potrzeby odliczenia konieczne jest ich potwierdzenie dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (nie można środków pieniężnych przekazać gotówką, np. w kasie danej organizacji).

W przypadku darowizn rzeczowych konieczne jest natomiast posiadanie dowodu, z którego jasno będą wynikać dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Warto zatem zadbać o to, aby przekazanie takiej darowizny przyjęło formę pisemną (w tym także w formie aktu notarialnego).

Warto tutaj dodać, że kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia oraz dane obdarowanego podatnik jest obowiązany podać w składanym zeznaniu podatkowym (a dokładniej mówiąc w załączniku PIT/O).

Ustalenie wartości darowizny


Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, ustalenie wartości darowizny jest bardzo proste. Odpowiada jej bowiem wartość przekazanych środków pieniężnych.

Sytuacja komplikuje się przy darowiznach rzeczowych, niemniej także i tu ich wartość da się określić. Przepisy podatkowe nakazują mianowicie przyjąć wartość rynkową takiej darowizny z dnia jej dokonania. Wartość tę określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca przekazania.
Organ podatkowy ma prawo zakwestionować wartość darowizny podanej w umowie lub wystąpić o taką zmianę do podatnika jeżeli uzna, że określona przez podatnika wartość odbiega od ceny rynkowej.

W przypadku, gdy przedmiotem darowizny na rzecz wybranej organizacji są towary opodatkowane podatkiem VAT, wartością darowizny jest tutaj kwota towarów wraz tym podatkiem w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.
Darowizna rzeczowa (w postaci produktów spożywczych) podlega odliczeniu pod warunkiem, że nie została zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Ten dodatkowy warunek wynika stąd, że innych darowizn do kosztów zaliczyć nie można.

W przypadku darowizn dokonywanych na rzecz organizacji zagranicznych należy pamiętać, że prawo do odliczenia takiej darowizny na rzecz organizacji określonej w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, przysługuje podatnikowi pod warunkiem:
  1. udokumentowania przez podatnika oświadczeniem tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych oraz
  2. istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

Podatnik zamierzający skorzystać z odliczenia darowizny w PIT za 2014, który jednak jeszcze jej nie przekazał, musi się pospieszyć. Odliczyć można bowiem jedynie darowizny przekazane w danym roku podatkowym. Tym samym aby darowiznę taką uwzględnić w zeznaniu podatkowym 2014, musi ona zostać przekazana danej organizacji do 31 grudnia tego roku.
Odliczeniu nie podlegają darowizny, które zostały podatnikowi zwrócone.

Niezwykle ważne jest to, aby omawianego odliczenia nie pomylić z przekazaniem 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania rocznego, na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jest to bowiem odrębna preferencja (a nie ulga podatkowa), która polega na prawie do zadysponowania przeznaczeniem 1% swojego podatku należnego, przy czym nie jest ona ulgą podatkową. Także krąg podmiotów uprawnionych do otrzymania 1% podatku jest dużo mniejszy, aniżeli w przypadku darowizn.

Dla kogo odliczenie?


Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O i następnie przenosi do zeznania rocznego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: