eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNowelizacja Ordynacji podatkowej: Prezydent chce ułatwić życie podatnikom

Nowelizacja Ordynacji podatkowej: Prezydent chce ułatwić życie podatnikom

2014-12-09 17:10

Nowelizacja Ordynacji podatkowej: Prezydent chce ułatwić życie podatnikom

Prezydent proponuje zmiany w Ordynacji podatkowej ułatwiające życie podatnikom © Ruff - Fotolia.com

Rozstrzyganie wątpliwości w wydawaniu decyzji podatkowych i wyrokach sądowych na korzyść podatników, ścisłe zdefiniowanie przedawnienia podatkowego oraz ograniczenia rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji - to propozycje Bronisława Komorowskiego zawarte w prezydenckim projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej. Prezydent podpisał dziś projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, przesyłając go do Sejmu.

Przeczytaj także: "Lewe" dochody opodatkowane. Prezydent podpisał ustawę

Projekt zakłada wprowadzenie do Ordynacji podatkowej zasady, że w razie wątpliwości co do przepisu podatkowego urząd, a także sąd wydając decyzję mają obowiązek orzec na korzyść podatnika.

– W praworządnym państwie nie może być tak, że za błędy w prawie, za luki, za niejasności, za różnego rodzaju mankamenty, słabości ponosi odpowiedzialność obywatel i że skutki tych niejasnych, niedoskonałych regulacji są przerzucane na podatnika – podkreślił prezydent.


Koniec z niekończącym się przedawnieniem

Projekt doprecyzowuje przepisy dotyczące przedawnienia zobowiązań podatkowych, tak by podatnicy mieli pewność, że fiskus nie będzie mógł w nieskończoność przedłużać przedawnienia. W obecnym stanie prawnym, podatki przedawniają się wprawdzie po 5 latach, ale bieg przedawnienia może być łatwo zawieszany albo przerywany. Prezydent proponuje ograniczenie łącznego okresu przerw i zawieszeń do 3 lat, co ma spowodować, że zobowiązania podatkowe przedawnią się najpóźniej po 8 latach. Jeśli fiskus w ciągu 8 lat nie zdoła wykryć żadnych nieprawidłowości, wówczas zobowiązanie się i tak przedawni. Wedle prezydenta, władze skarbowe dysponują wystarczającym potencjałem, by przeciwdziałać oszustwom bez nadmiernego wydłużania rozpatrywania spraw.

– Chcemy, aby podatnik miał pewność, że administracja podatkowa nie będzie uprawniona w nieskończoność prowadzić sprawę, badania sumienności w płaceniu podatków sprzed wielu lat. To musi być termin, który będzie mobilizował aparat państwa, także aparat ścigania nieuczciwych podatników do jednoznacznego zakończenia sprawy. Ciągnące się w nieskończoność sprawy są źródłem nie tylko wielu wątpliwości, ale także wielu nieszczęść, wielu problemów firm – argumentował Bronisław Komorowski.

Ograniczenie rygoru natychmiastowej wykonalności

Prezydent zaproponował również zmiany w przepisach dotyczących nadania decyzji fiskusa rygoru natychmiastowej wykonalności, jeśli do przedawnienia zobowiązania podatkowego zostało mniej niż 3 miesiące.

– Proponujemy, aby nie można było narażać podatnika, przedsiębiorcy na ekonomiczną ruinę poprzez zajmowaniem jego majątku tylko dlatego, że urzędowi nie starczyło ustawowego czasu na rozstrzygnięcie kwestii – powiedział prezydent.


Bronisław Komorowski przyznał, że najlepsza byłaby kompleksowa zmiana Ordynacji podatkowej. – Ale wszyscy wiemy, że nie da się zmienić Ordynacji podatkowej w sposób sensowny i spójny wewnętrznie w kilka miesięcy. Można ordynację dziś obowiązującą poprawić w paru istotnych elementach i taka jest rola tej nowelizacji – podkreślił.

Projekt nowelizacji opracowany został w ramach Forum Debaty Publicznej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: