Znak towarowy: działalność gospodarcza a opłata licencyjna
2014-12-16 13:29
Znak towarowy © Olivier Le Moal - Fotolia.com
Przeczytaj także: Licencja na znak towarowy to przychód z działalności gospodarczej?
Teoretycznie możliwe są w tym zakresie dwa rozwiązania.Pierwszą możliwością jest zaliczenie opłat licencyjnych do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, w tym odpłatnego zbycia praw majątkowych. Należy bowiem zauważyć, że za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Drugą możliwością jest zaliczenie tych opłat do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą PIT działalnością taką jest zarobkowa działalność:
- wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
- polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
W przypadku natomiast gdy pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, uznaje się za przychody pozarolniczej działalności gospodarczej.
fot. Olivier Le Moal - Fotolia.com
Znak towarowy
Obecnie przeważająca część organów przyjmuje, że przychody z tytułu opłat licencyjnych mogą być kwalifikowane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Na przykład w interpretacji indywidualnej o sygn. ITPB1/415-716/14KW z dnia 29 sierpnia 2014 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, iż kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia tej kwestii ma ocena, czy pobieranie opłat licencyjnych nosi znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc czy prowadzone jest w celach zarobkowych oraz ma charakter zorganizowany i ciągły. W rozpoznawanej sprawie organ zajął stanowisko, iż udostępnianie prawa do korzystania ze znaku towarowego w zamian za wynagrodzenie w postaci opłat licencyjnych spełnia powyższe przesłanki, a zatem należy je kwalifikować jako pozarolniczą działalność gospodarczą, a przychody uzyskiwane z tytułu opłat licencyjnych powinny być uznane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Stanowisko zbieżne z powyższym zostało zaprezentowane również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 lipca 2014 roku, o sygn. IPPB1/415-490/14-2/EC, interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 czerwca 2014 roku, o sygn. IPPB1/415-423/14-2/EC, jak też w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 grudnia 2013 roku, o sygn. IBPBI/1/415-1239/13/KB, IBPBI/1/415-1240/13/KB, IBPBI/1/415-1241/13/KB.
Trzeba przy tym pamiętać, że podatnik, który opłaty licencyjne chce zakwalifikować do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej powinien uwzględnić w swoim przedmiocie działalności gospodarczej pozycję PKD 77.40.Z, tj. dzierżawa własności intelektualnej i podobnych produktów, z wyłączeniem prac chronionych prawem autorskim.
Podsumowując, jeżeli podatnik będzie udzielał licencji na znak towarowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to uzyskany z tego tytułu dochód będzie u niego podlegał opodatkowaniu według zasad właściwych dla źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Należy jednak zastrzec, że niektóre organy podatkowe zajęły stanowisko, iż przychód z tytułu opłat licencyjnych za udostępnianie znaku towarowego, należy kwalifikować jako przychód z praw majątkowych. W świetle tego stanowiska przychody i koszty (odpisy amortyzacyjne) związane z udostępnianym znakiem towarowym nie mogą podlegać łączeniu z przychodami i kosztami z działalności gospodarczej. Stanowisko takie zaprezentował np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 października 2013 roku o sygn. IBPBI/1/415-773/13/AB. Pogląd niniejszy prezentowany jest jednak aktualnie jedynie sporadycznie.
oprac. : Piotr Jesiołowski / Axon Tax
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)