eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek od najmu nieruchomości: od 2015 r. oświadczenie tylko raz

Podatek od najmu nieruchomości: od 2015 r. oświadczenie tylko raz

2014-10-22 13:59

Podatek od najmu nieruchomości: od 2015 r. oświadczenie tylko raz

Podatek od najmu nieruchomości - oświadczenie tylko raz? © ACP prod - Fotolia.com

Co do zasady przychody ze wspólnej własności u każdego ze współwłaścicieli określa się oddzielnie. Tyczy się to także małżonków uzyskujących przychody z najmu wspólnej nieruchomości. Ci jednak niekiedy mogą podjąć decyzję o tym, że podatek z tego tytułu rozliczy tylko jeden z nich. Niemniej wymaga to zawiadomienia fiskusa. Co ważne, zawiadomienie takie należało składać każdego roku, co nieczęsto wpędzało niektórych małżonków w tarapaty finansowe. Wszystko się jednak zmieni z początkiem 2015 r.

Przeczytaj także: Podatek od najmu: oświadczenie tylko raz? - tak ale od 2016 r.

Uwaga!
Warto zapoznać się z kontrowersyjnym stanowiskiem fiskusa co do oświadczeń w zakresie opodatkowania najmu przez jednego z małżonków.
Podatek od najmu: oświadczenie tylko raz? - tak ale od 2016 r.

Przypomnijmy, przychody z tzw. prywatnego najmu można rozliczać w dwojaki sposób: wg skali podatkowej, płacąc podatek od uzyskanego z tego tytułu dochodu (a więc przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania; trzeba przy tym pamiętać że tak uzyskany dochód przy ustalaniu rocznego zobowiązania podatkowego łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi skalą podatkową) bądź ryczałtowo, płacąc podatek od uzyskanego z tego tytułu przychodu wg stawki ryczałtu ewidencjonowanego 8,5%.
Rozliczeniem wyjściowym jest przy tym skala podatkowa. Podatnicy zamierzający opodatkować przychody z najmu ryczałtem o takim wyborze muszą zawiadomić fiskusa (podobnie jest przy rezygnacji z tej formy opodatkowania na rzecz skali podatkowej).

Ważny jest także termin, w którym stosownego wyboru należy dokonać. I tak należy pamiętać, że wybrane zasady rozliczeń obowiązują danego podatnika przez cały rok podatkowy. Zmiany w tym zakresie może on dokonać jedynie na początku roku, tj. do 20 stycznia danego roku podatkowego i tak wybrana forma rozliczeń będzie go obowiązywać do czasu ponownej zmiany (zgłoszonej oczywiście z początkiem roku). Co niezwykle ważne, wybrana forma rozliczeń ma zastosowanie do wszystkich przychodów uzyskiwanych takiego źródła. Nie można zatem przykładowo dla wynajmowanych mieszkań zastosować opodatkowania skalą podatkową, zaś dla wynajmowanych odrębnie garaży, ryczałtu (oczywiście przy założeniu, że wszystkie te przychody mieszczą się w tzw. prywatnym najmie).

fot. ACP prod - Fotolia.com

Podatek od najmu nieruchomości - oświadczenie tylko raz?

Co do zasady przychody ze wspólnej własności u każdego ze współwłaścicieli określa się oddzielnie. Tyczy się to także małżonków uzyskujących przychody z najmu wspólnej nieruchomości. Ci jednak niekiedy mogą podjąć decyzję o tym, że podatek z tego tytułu rozliczy tylko jeden z nich.


Z kolei podatnicy dopiero co rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku, obowiązani są złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód z tego źródła bądź też do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu.

Może przy tym wystąpić sytuacja, że wynajmowana nieruchomość stanowi współwłasność kilku osób. W takim przypadku każdy ze współwłaścicieli uzyskuje przychody z najmu i musi je rozliczyć z fiskusem. Każdy z nich przy tym ma dowolność w podejmowaniu decyzji co do tego, którą z wyżej wskazanych metod opodatkowania wybierze.

Powyższe wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi że m.in. przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału). Tak samo postępuje się z kosztami uzyskania przychodów.

Reguła ta tyczy się także małżonków wynajmujących swoją wspólną nieruchomość (a więc co do zasady każdy z nich winien rozliczyć się z uzyskiwanych przychodów z najmu osobno). Niemniej tutaj ustawodawca przewidział pewien wyjątek. Otóż w art. 8 ust. 3 przytoczonej ustawy prawodawca wskazał, że powyższe reguły stosuje się również do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (a więc tzw. prywatnego najmu) przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.
Oświadczenie o rozliczaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód z tego tytułu. Tak jest przy skali podatkowej. Natomiast podatnicy zamierzający płacić ryczałt od przychodów z najmu oświadczenie to winni złożyć w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku, w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt ewidencjonowany

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: