eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZeznanie podatkowe 2014 na nowym druku PIT-37

Zeznanie podatkowe 2014 na nowym druku PIT-37

2014-12-09 13:24

Zeznanie podatkowe 2014 na nowym druku PIT-37

Zeznanie podatkowe 2014 na nowym druku PIT-37 © Artur Marciniec - Fotolia.com

Trzy tygodnie zostały do corocznego rozliczania się podatników z fiskusem z uzyskanych w ciągu roku przychodów/dochodów. Podobnie jak w latach poprzednich, przy rozliczaniu dochodów za rok 2014 najszersze grono podatników skorzysta z formularza PIT-37. Należy przy tym pamiętać, że obowiązywać będzie jego nowa wersja (20).

Przeczytaj także: Kilka dni na złożenie PITa: uwaga na utratę preferencji podatkowych

O wyborze prawidłowego formularza (a dokładniej jego odpowiedniej wersji) należy pamiętać przede wszystkim przy wypełnianiu papierowego PIT-a. Formularze elektroniczne mają bowiem z reguły „na sztywno” wpisany rok, którego dotyczą, a co za tym idzie, prawdopodobieństwo pomyłki jest dużo mniejsze. Niemniej nie oznacza to, że w takich przypadkach błąd nie wystąpi.

Skąd wiemy, że formularz PIT-37 będzie się cieszył największą popularnością? Rozliczane bowiem są na nim najczęściej występujące dochody opodatkowane skalą podatkową. Chodzi tutaj oczywiście o dochody z umowy o pracę, rent, emerytur, czy działalności wykonywanej osobiście (uzyskiwane w kraju), a więc te, które uzyskuje znakomita większość rozliczających się z zarobionych pieniędzy z fiskusem. Wprawdzie rubryki służące do rozliczania takich dochodów znajdują się też na formularzu PIT-36, niemniej aby ten formularz był dla danego podatnika właściwym, musi wystąpić chociażby jeden przypadek, dla którego nie przewidziano miejsca na formularzu PIT-37 (a więc przykładowo podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową, czy też uzyskuje przychody z najmu bądź dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych).
Przychody z krajowych umów o pracę, rent czy emerytur, a także umów zlecenia czy o dzieło (rozliczanych w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście), od których zaliczkę na podatek oblicza i pobiera płatnik (np. pracodawca czy organ rentowy), rozlicza się co do zasady na formularzu oznaczonym symbolem PIT-37). Formularz ten jest generalnie właściwy dla tych dochodów, dla których istniała tzw. funkcja płatnika.

Wspólne zeznanie podatkowe PIT-37 mogą przy tym złożyć małżonkowie (w tym rozlicza się na nim także jeden z małżonków w sytuacji, gdy drugi zmarł w trakcie czy też po zakończeniu danego roku podatkowego, który jest właśnie rozliczany). Tutaj nie można jednak zapominać, że uprawnienie w postaci wspólnego zeznania podatkowego uzależnione jest od spełnienia kilku dodatkowych warunków (jak chociażby pozostawanie przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim – za wyjątkiem śmierci małżonka, istnienie wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami, czy też nieuzyskiwanie przychodów opodatkowanych podatkiem liniowym, kartą podatkową czy ryczałtem, za wyjątkiem przychodów z tzw. prywatnego najmu).

fot. Artur Marciniec - Fotolia.com

Zeznanie podatkowe 2014 na nowym druku PIT-37

Podobnie jak w latach poprzednich, przy rozliczaniu dochodów za rok 2014 najszersze grono podatników skorzysta z formularza PIT-37. Należy przy tym pamiętać, że obowiązywać będzie jego nowa wersja (20).


Omawiany formularz jest także przeznaczony dla osób rozliczających się w sposób samotnie wychowujących dzieci, a uzyskujących wskazane wyżej dochody, przy których występuje tzw. płatnik.

Niestety nie złożą go ci rodzice, którzy muszą do swoich dochodów doliczyć także dochody uzyskiwane przez swoje małoletnie dzieci. Dla tych właściwym jest PIT-36 (z odpowiednimi załącznikami).

Pociechy pełnoletnie za to rozliczają się samodzielnie i to także na PIT-37, jeżeli uzyskują dochody wyżej wskazane.

Warto w tym miejscu wspomnieć o prawidłowym rozliczeniu zarabiającego dziecka, które w danym roku podatkowym (a więc w naszym przypadku w roku 2014) uzyskało pełnoletniość.

Otóż dochody dziecka uzyskane przed osiągnięciem 18 lat rozliczają jego rodzice, zaś z pozostałych musi się ono rozliczyć samodzielnie. Co przy tym niezwykle istotne, nie wszystkie dochody małoletnich dzieci rozliczają ich rodzice. PIT-a na imię i nazwisko dziecka trzeba wypełnić m.in. w przypadku uzyskiwania przez nie dochodów z pracy, stypendiów czy dochodów z przedmiotów oddanych i do swobodnego użytku i to bez względu na wiek takiego dziecka.
Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, od marca 2015 roku fiskus przygotuje dla Kowalskiego wstępne rozliczenie podatkowe. Jeżeli ten nie zamierza korzystać z dodatkowych ulg czy preferencji, wystarczy że zatwierdzi zeznanie przygotowane przez skarbówkę. Oczywiście rozliczenia takie będą odbywać się drogą elektroniczna, za pośrednictwem portalu podatkowego Ministerstwa Finansów. Dlatego też jeżeli z żadnych ulg czy preferencji nie korzystamy, a mamy wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia, warto poczekać aż PIT-a wypełni za nas fiskus.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: