Samochody z zagranicy: w 2015 r. brak zaświadczeń VAT-25
2014-11-28 13:45
Samochody z zagranicy bez zaświadczeń VAT-25 © Antje Lindert-Rottke - Fotolia.com
Przeczytaj także: VAT 2015: zakup samochodu z UE bez VAT-24 i VAT-25, ale z VAT-23
Przypomnijmy, dokonując zakupu samochodu w Unii Europejskiej, chcąc go zarejestrować w Polsce podatnik powinien posiadać dokument potwierdzający zapłatę podatku od towarów i usług z tego tytułu, bądź potwierdzający brak obowiązku zapłaty tego podatku. Stosownego potwierdzenia dokonuje tutaj urząd skarbowy na formularzu VAT-25.Obowiązek zapłaty podatku występuje tutaj w sytuacji, gdy podatnik dokonuje tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (w tym przypadku środka transportu). Występując o wydanie wskazanego wyżej zaświadczenia podatnik składa w urzędzie skarbowym wniosek oznaczony symbolem VAT-23. Dodajmy w tym miejscu, że należną fiskusowi daninę (podatek VAT z tytułu WNT np. samochodu) trzeba fiskusowi zapłacić w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (który to co do zasady powstaje w dacie wystawienia faktury dokumentującej WNT, ale nie zawsze).
Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku zapłaty podatku VAT z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu jest zaś opatrzony symbolem VAT-24. Składają go osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, które sprowadziły używany pojazd z krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej, a jednocześnie transakcja ta nie była wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Przykładem takiej transakcji jest chociażby zakup samochodu na umowę kupna sprzedaży czy na tzw. fakturę VAT marża (a dokładniej jej odpowiednik w innym państwie członkowskim).
fot. Antje Lindert-Rottke - Fotolia.com
Samochody z zagranicy bez zaświadczeń VAT-25
Wskazany wyżej wniosek o wydanie zaświadczenia zawiera m.in. następujące informacje:
- dane identyfikujące pojazd;
- datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do użytku;
- przebieg pojazdu;
- cenę nabycia pojazdu przez wnioskodawcę;
- dane dotyczące podmiotu dokonującego dostawy pojazdu na rzecz wnioskodawcy.
Należy do niego dołączyć umowę lub fakturę stwierdzającą nabycie pojazdu przez wnioskodawcę oraz inne dokumenty, z których jednoznacznie wynika, że nie zachodzi w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ,wraz z ich tłumaczeniami. Na tej podstawie organ podatkowy wydaje stosowne zaświadczenie (na formularzu VAT-25), razem z którym zwraca dokumenty złożone razem z wnioskiem.
Wydanie zaświadczenia VAT-25 następuje z reguły w terminie 7 dni od złożenia wniosku. Wraz z zaświadczeniem podatnikowi są przy tym zwracane dokumenty złożone razem z wnioskiem VAT-24. Warto przy tym pamiętać, że wydanie zaświadczenia VAT-25 potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia VAT-u (a więc na podstawie wniosku VAT-24) jest obarczone opłatą skarbową w wysokości 160 zł.
Ułatwienia w roku 2015
Tak jest w tym roku. Z dniem 01 stycznia 2015 r. natomiast obowiązek wydawania wskazanych wyżej zaświadczeń zostanie zniesiony (uchylone zostaną art. 103 ust. 6 i art. 105 ustawy o VAT, regulujące tę kwestię). Oznacza to, że sprowadzając samochód z innego państwa członkowskiego, który ma być zarejestrowany w Polsce, podatnicy nie będą już musieli składać wniosków VAT-24. Zniesiony zostanie także obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej.
Nieco inaczej będzie w przypadku podatników nabywających środki transportu, u których czynność taka stanowi WNT. Otóż w dalszym ciągu będą oni składać do urzędu informację o dokonaniu takiego nabycia (na VAT-23) jak też uregulować z w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego należny podatek, pomimo że zaświadczenie VAT-25 nie będzie już wystawiane.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)