Składki zdrowotne rolników: niektórym opłaci państwo
2014-11-13 21:37
Za drobnych rolników budżet będzie opłacał składki zdrowotne jeszcze przez dwa lata © Dusan Kostic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - zostało tylko kilka dni
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników przedłuża na lata 2015 i 2016 obecnie obowiązujące reguły dotyczące wysokości i sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Zasady te będą takie same jak te, które obowiązywały w latach 2012-2014.W przypadku gospodarstw o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych, składkę opłaci Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). W większych gospodarstwach, o powierzchni powyżej 6 ha przeliczeniowych, składkę będzie opłacał rolnik. Składka ta będzie wynosić 1 zł za każdy hektar za rolnika oraz za każdego domownika. Rolnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej zapłacą składkę w wysokości 9 proc. kwoty stanowiącej 33,4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Składki będą wpłacane do KRUS w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
Projekt nowelizacji ustawy przedłuża uregulowania wprowadzone w życie na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK w 2010 roku uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą niektóre zapisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w szczególności te dotyczące zakresu finansowania przez budżet państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne wszystkich rolników i ich domowników, prowadzących działalność rolniczą bez względu na wysokość osiąganych przez nich przychodów.
Tymczasowa ustawa miała obowiązywać w latach 2012 - 2014, bowiem do tego czasu miały powstać wspólne, spójne zasady opodatkowania rolników, wraz z regułami opłacania przez nich składek na ubezpieczenia zdrowotne oraz społeczne. Do dziś jednak system opodatkowania rolników nie powstał, między innymi ze względu na sprzeciw koalicyjnego PSL.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)