eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochód osobowy w firmie: nie każdy wydatek to koszt podatkowy?

Samochód osobowy w firmie: nie każdy wydatek to koszt podatkowy?

2014-10-21 12:35

Samochód osobowy w firmie: nie każdy wydatek to koszt podatkowy?

Samochód osobowy w firmie © pekkic - Fotolia.com

Ukazujące się, po zmianie przepisów ustawy o VAT w zakresie odliczenia tego podatku od wydatków związanych z użytkowaniem w firmie samochodów, interpretacje podatkowe upewniają podatników, że o ile na gruncie VAT występują nowe ograniczenia, tak w zakresie kosztów uzyskania przychodów nic się nie zmienia i w zasadzie po stronie kosztowej ograniczeń nie ma. Niemniej nie można zapominać, że każdy wydatek, aby był kosztem, musi wykazywać związek z uzyskiwanymi przychodami.

Przeczytaj także: Samochód osobowy: 50% VAT i pełne koszty w podatku dochodowym

Przypomnijmy, z początkiem kwietnia 2014 r. weszły w życie przepisy, które mówiąc w uproszczeniu, ograniczyły prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z użytkowaniem pojazdów samochodowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeżeli bowiem pojazd taki jest wykorzystywany w celach mieszanych, a więc zarówno na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jak i inne, np. prywatne przedsiębiorcy bądź jego pracowników, odliczyć co do zasady można połowę VAT-u naliczonego.

Prawo do pełnego odliczenia VAT dają jedynie te pojazdy, które służą tylko i wyłącznie prowadzonej działalności gospodarczej, co przy dużej grupie samochodów wiąże się z prowadzeniem dodatkowej i uciążliwej dokumentacji. Dlatego też spora grupa podatników, chcąc uniknąć dodatkowej biurokratyzacji, dobrowolnie decyduje się na odliczenie podatku naliczonego jedynie w części. Inni zaś odliczają VAT w wysokości 50% z uwagi na to, że w rzeczywistości pojazd służy nie tylko potrzebom firmy, ale np. jest wykorzystywany przez przedsiębiorcę także prywatnie.

Niemniej nowe ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego zaczęły budzić wątpliwości, czy decydując się na częściowe odliczenie VAT-u, także w kosztach uzyskania przychodów nie należy uwzględniać jedynie części wydatków ponoszonych na te pojazdy. Chodzi przy tym zarówno o wydatki eksploatacyjne (w postaci napraw, konserwacji, części zamiennych), naliczane od nich odpisy amortyzacyjne, nabywane urządzenia montowane w samochodzie jak i zakup paliwa, a także inne wydatki związane z użytkowaniem takich pojazdów (np. autostrady czy parkingi).
Organy podatkowe podkreślają, że ograniczenia w zakresie odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z eksploatacją samochodów osobowych, nie skutkują ograniczeniami w zakresie kosztów uzyskania przychodów na tle podatków dochodowych.

Wydawane przez fiskusa interpretacje jednakże uspakajają w tej materii. I tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27.08.2014 r. nr IPPB3/423-533/14-4/GJ uznał, że spółka ma prawo do zaliczenia w ciężar kosztów wartości netto z faktur zakupowych jak i nieodliczonej części podatku VAT dotyczących wydatków związanych z samochodem osobowym stanowiącym jej środek trwały, który był parkowany pod domem prezesa, gdzie istnieje także możliwość wykorzystywania go prywatnie przez prezesa spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 20.08.2014 r. nr ITPB1/415-582/14/WM wskazał zaś, że podatniczka może w całości zaliczać w ciężar kosztów uzyskania przychodów zarówno dokonywane od wartości początkowej samochodów (stanowiących środki trwałe jej firmy) wykorzystywanych w celach mieszanych odpisy amortyzacyjne, jak też wydatki związane z ich eksploatacją (w tym także w części dotyczącej nieodliczonego VAT).

Niemniej pomimo korzystnego stanowiska fiskusa nie można jednak popadać w euforię i zaliczać w ciężar kosztów wszelkich wydatków związanych z użytkowaniem takich pojazdów. Należy bowiem pamiętać, że w wydawanych interpretacjach organy podatkowe nie rozstrzygały tego, czy konkretny wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodu. To bowiem zostanie ustalone dopiero na etapie ewentualnej kontroli czy w trakcie postępowania podatkowego.

Podatnicy w wydawanych interpretacjach nie wskazują bowiem przykładowo: Pojechałem samochodem firmowym na wakacje i zatankowałem go po drodze dwa razy. W drodze powrotnej wstąpiłem do klienta. Czy zakupione paliwo mogę zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów?

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: