eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPrawnik nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodu zakupu kluczy?

Prawnik nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodu zakupu kluczy?

2014-10-15 13:24

Przeczytaj także: Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy?


Podatnik zaliczając określone wydatki do kosztów podatkowych musi wykazać związek przyczynowo-skutkowy lub przedstawić rzeczowe argumenty wskazujące na ich celowość i racjonalność z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów. Wydatki powyższe nie mogą również zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wydatki poniesione na zakup narzędzi służących do naprawy samochodu osobowego wykorzystywanego w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu, konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Wobec powyższego, możliwość zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej uzależniona jest od spełnienia przesłanek ogólnych zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, wynikających z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki te nie mogą przy tym mieć charakteru osobistego, bowiem wydatki osobiste nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. W konsekwencji wydatki ponoszone w celach prywatnych (osobistych) nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, że wydatki jakie Wnioskodawca zamierza ponieść po rozpoczęciu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług prawniczych, tj. wydatki na zakup narzędzi służących naprawom samochodu osobowego wykorzystywanego w ramach tej działalności nie będą mogły stanowić kosztów podatkowych. Przedmiotowe wydatki nie spełniają bowiem podstawowych przesłanek, o których mowa art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem pomiędzy tymi wydatkami, a celem w postaci osiągnięcia przychodu nie sposób dopatrzyć się istnienia związku przyczynowo-skutkowego.

W pierwszej kolejności zwrócić bowiem należy uwagę na brak związku wskazanych we wniosku wydatków z przedmiotem działalności gospodarczej, jaką Wnioskodawca zamierza prowadzić. Wnioskodawca nie będzie bowiem świadczył usług naprawy pojazdów, lecz usługi prawnicze, przy wykonywaniu których nie korzysta się z przedmiotowych narzędzi. Nie sposób również uznać, że zaliczenie tychże wydatków do kosztów podatkowych będzie racjonalne, a ich związek z działalnością gospodarczą będzie zbyt pośredni. Fakt wykorzystywania określonego składnika majątku w prowadzonej działalności gospodarczej nie uzasadnia zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na nabycie narzędzi do jego naprawy.

Zauważyć także należy, że przedmiotowe narzędzia będą mogły być wykorzystywane przez Wnioskodawcę zarówno do naprawy samochodu wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jak i każdego innego samochodu (np. wykorzystywanego również w przyszłości do celów prywatnych), czy też do wykonywania szeregu prac (np. różnego rodzaju klucze) nie związanych ze składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą (np. naprawy domowe itp.). Narzędzia te nie ulegną przy tym szybkiemu zużyciu, więc Wnioskodawca będzie mógł je wykorzystać również w przyszłości. W konsekwencji, stwierdzić należy, że poniesienie wskazanych we wniosku wydatków nie będzie związane z działalnością gospodarczą jaką Wnioskodawca zamierza rozpocząć, co oznacza, że wydatki te jako wydatki o charakterze osobistym nie mogą stanowić kosztów podatkowych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Ten dyrektor to jakiś żart

    podpis / 2019-06-19 17:26:56

    wg jego interpretacji nic nie można odliczyć, np komputera, prawnik nie świadczy usług komputerowych, drukarki- nie świadczy usług drukarskich, mopa- nie świadczy usług sprzątających, długopisu- nie świadczy usług kaligraficznych itd tego dyrektora to trzeba na zbity r. twarz wywalić!!!! odpowiedz ] [ cytuj ]

  • 'Poza tym narzędzia te

    podpis / 2019-06-19 17:29:31

    może wykorzystywać także w innych celach'. Tak, można w pusty łeb dyrektora walnąć.... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: