Samochód osobowy na najem z pełnym odliczeniem VAT
2014-10-08 12:28
Przeczytaj także: Remont samochodu we własnym warsztacie samochodowym z korektą VAT
Fiskus o zasadach korzystania z auta:
- Samochód osobowy: 50% odliczenia VAT mimo obciążania pracowników
- Parkowanie samochodu u pracownika lub w domu = 50% odliczenia VAT?
Pewne uproszczenie w tym zakresie odnosi się do podatników, którzy nabyte pojazdy zamierzają oddać w najem bądź dzierżawę. Zgodnie bowiem z art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy o VAT, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, jeżeli czynności takie stanowią przedmiot działalności podatnika (warto w tym miejscu dodać, że fiskus bardzo często podkreśla, iż najem czy dzierżawa winna tutaj być podstawową działalnością danego przedsiębiorcy, niemniej twierdzenie takie nie wynika z żadnych przepisów). Ponadto pojazdu takiego nie zgłasza się także fiskusowi.
Tak też uznają organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 02.09.2014 r. nr ITPP2/443-712/14/AK wskazał, że: „(…) w sytuacji, gdy wynajmowane od firmy zewnętrznej samochody są faktycznie wykorzystywane tylko i wyłącznie do prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, polegającej na ich oddaniu w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu (za takie usługi należy uznać udostępnianie klientom pojazdów jako samochodów zastępczych), Spółce przysługuje – stosownie do art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z ust. 4 pkt 1 i ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług - prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z otrzymywanych faktur dokumentujących ich wynajem (…)
Spółka nie jest zobowiązana do prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów, a tym samym – w myśl art. 86a ust. 12 ustawy, nie ma obowiązku złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach(…)”
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 30.07.2014 r. nr IPTPP4/443-287/14-6/OS wypowiedział się zaś w kwestii wynajmu motocykli. Wskazał on, że „(…) Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a i ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego, wynikającej z otrzymanej faktury dokumentującej nabycie motocykla, ponieważ – jak wskazał Wnioskodawca – motocykl będzie przeznaczony wyłącznie na cele wynajmu/dzierżawy, a ustalone reguły korzystania z tego pojazdu wykluczają jego użytek do celów prywatnych.(…)”
![Skuter to nie motocykl? - daje prawo do pełnego odliczenia VAT [© Punto Studio Foto - Fotolia.com] Skuter to nie motocykl? - daje prawo do pełnego odliczenia VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odliczenie-podatku-VAT/Skuter-to-nie-motocykl-daje-prawo-do-pelnego-odliczenia-VAT-155337-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)