eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWartość początkowa samochodu osobowego z zagranicy

Wartość początkowa samochodu osobowego z zagranicy

2014-09-29 13:46

Wartość początkowa samochodu osobowego z zagranicy

Wartość początkowa samochodu osobowego z zagranicy © Patryk Kosmider - Fotolia.com

Na wartość początkową środka trwałego w postaci samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy składają się zarówno cena nabycia jak i wszystkie nakłady, które miały miejsce przed przekazaniem tego pojazdu do używania (w szczególności koszty jego transportu, rejestracji, należności celne) - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.08.2014 r. nr ITPB1/415-701/14/PSZ.

Przeczytaj także: Wartość początkowa samochodu osobowego małżonków

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka jawna nabyła od firmy w Szwajcarii samochód osobowy, który ma służyć prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Za samochód zapłacono gotówką 29 stycznia 2014 r. Wtedy też odebrano pojazd od sprzedawcy oraz otrzymano rachunek. Samochód ten został następnie przetransportowany na lawecie do Niemiec, gdzie dokonano jego odprawy celnej, co z kolei wiązało się z zapłatą cła oraz niemieckiego VAT od importu. Czynności te wykonywał bezpośrednio pracownik spółki. Po odprawie celnej samochód został przetransportowany do Polski, gdzie 7 lutego 2014 r. zapłacono od niego akcyzę. Spółka opłaciła także koszty związane z wynajmem lawety oraz faktury za części zamienne niezbędne do jego naprawy, jak też samą usługę remontową. Następnie 14 lutego 2014 r. pojazd zarejestrowano w Polsce. Jako podstawę opodatkowania WNT przyjęto wartość zakupionego samochodu wynikającą z wystawionego przez kontrahenta rachunku przeliczoną wg średniego kursu NBP z dnia 14 lutego 2014 r. Na wystawionej fakturze wewnętrznej naliczono podatek należny i odliczono podatek naliczony w wysokości 60% kwoty podatku wykazanej na tej fakturze. Ponadto spółka poniosła także wydatki związane z tłumaczeniem dokumentów, opłatę recyklingową oraz przegląd i rejestrację pojazdu. Zadano pytanie, czy wszystkie wyżej wymienione wydatki (w tym nieodliczony VAT) należy ująć w wartości początkowej środka trwałego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

fot. Patryk Kosmider - Fotolia.com

Wartość początkowa samochodu osobowego z zagranicy

Na wartość początkową środka trwałego w postaci samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy składają się zarówno cena nabycia jak i wszystkie nakłady, które miały miejsce przed przekazaniem tego pojazdu do używania.


Zatem aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:
• musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów,
• musi być należycie udokumentowany.

Stosownie do treści z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:
a. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
b. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
c. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych
- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od towarów i usług nie jest uznawany za koszt uzyskania przychodów.
Stosownie jednak do treści art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ww. ustawy jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:
• jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
• w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Z treści przepisu art. 22a ust. 1 ww. ustawy wynika, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: