eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKorekta VAT z tytułu ulgi na złe długi gdy zawieszona firma

Korekta VAT z tytułu ulgi na złe długi gdy zawieszona firma

2014-09-22 14:03

Korekta VAT z tytułu ulgi na złe długi gdy zawieszona firma

Korekta VAT z tytułu ulgi na złe długi gdy zawieszona firma © pichetw - Fotolia.com

Podatnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, są zwolnieni z niektórych obowiązków podatkowych. Jednym z nich jest składanie deklaracji na potrzeb podatku od towarów i usług oraz rozliczanie tego podatku. Niemniej także w okresie zawieszenia wyłączenie to nie zawsze ma zastosowanie. Jednym z przykładów jest tutaj korekta podatku przez dłużnika w ramach ulgi na złe długi.

Przeczytaj także: Czy otrzymanie odszkodowania wpływa na ulgę na złe długi?

Rozpatrzmy następującą sytuację: od stycznia 2014 r. podatnik zawiesił prowadzoną działalność gospodarczą, w związku z czym zaprzestał składania deklaracji VAT oraz rozliczania tego podatku. Okazało się jednak, że w deklaracji za maj 2014 r. ciąży na nim obowiązek skorygowania podatku naliczonego w związku z nieuregulowaniem jednej z faktur zakupu, w stosunku do której w maju właśnie upłynęło 150 dni od terminu płatności. Czy w takim przypadku deklarację za ten miesiąc należy złożyć oraz zapłacić wynikający z niej podatek, czy też z czynnościami tymi wstrzymać się do czasu, aż działalność gospodarcza zostanie wznowiona?

Podstawowym obowiązkiem podatników VAT czynnych, określonym w art. 99 ustawy o VAT, jest składanie co miesiąc bądź kwartał (w zależności od wybranego sposobu rozliczania tego podatku) deklaracji. Obowiązek zapłaty samego podatku, który jest na deklaracjach wykazywany, wynika zaś z art. 103 ustawy o VAT.

W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca natomiast co do zasady nie wykonuje żadnych czynności związanych z firmą. W szczególności nie nabywa jak też nie sprzedaje towarów czy usług. W związku z tym nie występuje u niego podatek, który podlegałby wpłacie do urzędu skarbowego.

fot. pichetw - Fotolia.com

Korekta VAT z tytułu ulgi na złe długi gdy zawieszona firma

Przedsiębiorca, który zdecydował się na zawieszenie działalności gospodarczej, co do zasady nie musi składać deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe objęte zawieszeniem. Chyba, że w którymś z tych okresów wystąpi u niego konieczność skorygowania podatku naliczonego jako dłużnika w ramach ulgi na złe długi.


Art. 99 ust. 7a ustawy o VAT mówi natomiast, że w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Tym samym podatnik, który zawiesił prowadzenie firmy, z jednej strony nie musi płacić VATu, jako że ten nie wystąpi (skoro nie ma sprzedaży), z drugiej zaś nie musi składać deklaracji VAT.

Niemniej od zwolnienia z obowiązku składania deklaracji w takcie zawieszenia firmy ustawodawca przewidział kilka wyjątków. I nie chodzi tutaj tylko o te sytuacje, w których czas zawieszenia nie obejmuje pełnego okresu rozliczeniowego podatnika (a więc miesiąca bądź kwartału).

I tak pierwszy z wyjątków obejmuje podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zaś drugi podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary, w zakresie których są podatnikami. Trzecia sytuacja tyczy się wskazanych już wyżej okresów rozliczeniowych, w których zawierzenie wykonywania działalności gospodarczej nie objęło pełnego okresu rozliczeniowego. Czwarty wyjątek mówi natomiast o tych okresach rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Tym samym za okres, w którym u danego przedsiębiorcy występuje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, musi on złożyć deklarację VAT mimo faktu zawieszenia działalności gospodarczej, w której to owa korekta zostanie wykazana (w naszym przypadku jest to deklaracja za maj 2014 r.). Termin złożenia deklaracji jest tutaj taki sam, jaki miałby zastosowanie, gdy podatnik nie miał zawieszonej firmy (a więc 25 czerwca 2014 r.). Oczywiście jeżeli działanie takie spowoduje powstanie podatku należnego podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego, ten należy uregulować w terminie przewidzianym dla złożenia deklaracji.
Art. 89b ustawy o VAT mówi, że w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: