eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaRemont mieszkania dziecka nie zwolni z podatku dochodowego

Remont mieszkania dziecka nie zwolni z podatku dochodowego

2014-08-27 12:56

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: sprzedaż mieszkania w spadku z kredytem


Z powyższych przepisów wynika, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest fakt wydatkowania – począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie – przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych na cele mieszkaniowe wskazane m.in. w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) tej ustawy tj. na remont własnego budynku lub lokalu mieszkalnego, a nie budynku czy lokalu mieszkalnego w ogóle.

Zatem warunkiem koniecznym do skorzystania z opisanej ulgi jest wymóg posiadania prawa własności lub współwłasności do remontowanego budynku lub lokalu mieszkalnego. Ten warunek nierozerwalnie związany jest ze stwierdzeniem zawartym w cytowanym powyżej przepisie art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) w związku z art. 21 ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że zwolnienie przysługuje w przypadku przeznaczenia przychodu na remont własnego budynku lub lokalu mieszkalnego, przy czym przez własny budynek lub lokal, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

W omawianej sprawie Wnioskodawca wskazał, że wraz z małżonkiem był właścicielem domu, lecz we wrześniu 2013 r. małżonkowie przekazali dom aktem darowizny córce w zamian za dożywotnią służebność na parterze domu. Pieniądze ze sprzedaży spadku Wnioskodawca chce przeznaczyć na remont części domu, która jak twierdzi należy do niego i jego małżonka.

Wskazać należy, że służebność osobista, w tym służebność mieszkania uregulowana w art. 301 i 302 Kodeksu cywilnego, polegająca na uprawnieniu osoby fizycznej do korzystania z cudzego budynku mieszkalnego (lokalu mieszkalnego) lub jego części, jest obciążeniem nieruchomości na rzecz indywidualnie oznaczonej osoby fizycznej. Na skutek ustanowienia służebności właściciel nieruchomości obciążonej ma obowiązek znosić w określonym zakresie korzystanie z jego nieruchomości przez osobę uprawnioną. Funkcją służebności osobistej jest zaspokojenie osobistych potrzeb uprawnionego, w związku z czym często pełni ona funkcję alimentacyjną, zawsze jednak ściśle związaną z osobą uprawnionego.

Kwestią istotną z punktu widzenia omawianej sprawy jest fakt, że służebność zaliczona została przez ustawodawcę do kategorii ograniczonych praw rzeczowych, które zasadniczo są prawami na rzeczy cudzej. W odniesieniu do nich ustawodawca precyzyjnie określa uprawnienia, jakie składają się na treść każdego z nich. Polegają one na wykonywaniu niektórych uprawnień na cudzej rzeczy (korzystaniu z niej w oznaczonym, ograniczonym zakresie), przysługujących w zwykłych warunkach właścicielowi. W takim też zakresie stanowią obciążenie prawa własności. Nigdy jednak nie posuwają się do zupełnego pozbawienia wszystkich jego uprawnień względem rzeczy, jak również nie wpływają na kwestię własności.

Jak wynika z cytowanych powyżej przepisów, właściciel nieruchomości może obciążyć ją służebnością osobistą. Nie oznacza to jednak, że ustanowienie takiej służebności pozbawia go prawa własności do tej nieruchomości. Pozostaje on nadal jej właścicielem z tym, że pozwala na to, aby inna osoba z niej korzystała. Natomiast jak zostało wskazane wyżej warunkiem koniecznym do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy w związku z poniesieniem wydatków na remont budynku mieszkalnego jest to, aby podatnikowi przysługiwało prawo własności lub współwłasności do remontowanego budynku. W omawianej sprawie Wnioskodawca tylko korzysta z parteru budynku mieszkalnego na podstawie służebności. Dom należy jednak do jego córki. Oznacza to, że wydatkowanie przez Wnioskodawcę środków pieniężnych ze sprzedaży w 2014 r. udziału w nieruchomości (w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2011 r. w spadku po matce oraz w 2012 r. w spadku po bracie) na remont budynku mieszkalnego, którego właścicielem jest córka Wnioskodawcy, a Wnioskodawca wyłącznie korzysta z parteru domu na podstawie ustanowionej służebności osobistej, nie uprawnia go do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dom, na remont którego Wnioskodawca zamierza wydatkować środki ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytego w spadku nie jest już bowiem od września 2013 r. ani jego własnością ani współwłasnością.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że dokonane w 2014 r. odpłatne zbycie omawianego udziału w nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 1996 r. w spadku po ojcu (9,37%) nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w przywołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. podlega sprzedaż ww. udziału w nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2011 r. w spadku po matce oraz w 2012 r. w spadku po bracie (łącznie 23,96%). Odnosząc się do kwestii możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy zauważyć należy, że w rozpatrywanej sprawie właścicielem budynku mieszkalnego, na remont którego Wnioskodawca zamierza wydatkować uzyskany przychód, jest jego córka, która budynek ten nabyła w drodze darowizny od swoich rodziców (w tym od Wnioskodawcy). Wnioskodawca od września 2013 r. nie jest już zatem ani właścicielem, ani współwłaścicielem tego budynku, lecz mieszka w nim na podstawie ustanowionej na jego rzecz służebności mieszkania. Wnioskodawcy przysługuje zatem prawo korzystania z parteru domu, jednak dom ten jest własnością jego córki. Tym samym Wnioskodawca nie będzie remontował własnego budynku czy lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tylko budynek mieszkalny będący od września 2013 r. wyłączną własnością córki Wnioskodawcy. Dlatego też powyższy sposób wydatkowania przychodu nie wypełnia dyspozycji realizacji własnego celu mieszkaniowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d) i ust. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: