Samochód ciężarowy: odliczenie VAT gdy spóźnione badanie techniczne
2014-08-27 13:10
Czy można odliczyć VAT gdy spóźnione badanie techniczne? © ellisia - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochód ciężarowy: spóźniony przegląd to połowa odliczenia VAT
Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązującą od 01 kwietnia 2014 r. pełne prawo do odliczenia VAT czy to od samego zakupu samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czy też wydatków związanych z jego najmem, leasingiem bądź samą eksploatacją, przysługuje wówczas, gdy pojazd taki jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnika.Z jednej strony są to pojazdy, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (należy przy tym pamiętać, że pojazd taki trzeba dodatkowo zgłosić fiskusowi).
fot. ellisia - Fotolia.com
Czy można odliczyć VAT gdy spóźnione badanie techniczne?
Ponadto są to także pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z tą działalnością jest nieistotne. Zalicza się do nich:
-
pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków; - pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
- pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń: agregat elektryczny/spawalniczy, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, żuraw samochodowy – jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.
Dla nich dodatkowej dokumentacji prowadzić nie trzeba.
Za samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej uważa się także pojazdy: pogrzebowy oraz bankowóz wyłącznie typu A i B - jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.
Ponadto warunku prowadzenia ewidencji nie stosuje się także do takich pojazdów specjalnych jak:
- pomoc drogowa, mających nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów,
- pogrzebowy, innych niż wymienione wyżej, jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej podatnika wykorzystującego te pojazdy są usługi pogrzebowe,
- bankowóz - wyłącznie typu A i B, innych niż wymienione wyżej, jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej podatnika wykorzystującego te pojazdy jest transport wartości pieniężnych
Powyższe wynika z rozporządzeń wykonawczych wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 i 17 ustawy o VAT
Spełnienie wymagań technicznych dla pojazdów, o których mowa wyżej w pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań (obecnie tzw. przeglądy VAT-1a, VAT-1b i VAT-2). W przypadku pojazdów specjalnych zaś winno to wynikać z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.
W art. art. 9 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 312) wskazano zaś, że dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (a więc do 30 czerwca 2014 r.). Jeżeli przed tym terminem pojazd będzie przedmiotem dostawy (a więc np. zostanie sprzedany), badanie to powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.
Ustawodawca wprowadził zatem okres, w którym owo dodatkowe badanie techniczne winno zostać przeprowadzone. Co z podatnikami, którzy nie przeprowadzili go w wymaganym terminie? Czy tracą prawo do pełnego odliczenia VAT? Wydaje się że nie.
Należy bowiem pamiętać, że jeżeli dany pojazd spełnia kryteria określone w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, co zostało potwierdzone zaświadczeniem zgodnie z wymogami określonymi w art. 86a ust. 10, to nie ma znaczenia, czy owe zaświadczenie podatnik uzyskał w wyznaczonym terminie (a więc do końca czerwca 2014 r.) czy też później. Sama ustawa wskazuje bowiem jedynie na to, że takie zaświadczenie należy przeprowadzić. Dodajmy w tym miejscu, że także w starym stanie prawnym występowały zaświadczenia wydawane przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzających spełnienie wymagań niezbędnych dla pełnego odliczenia VAT. Wówczas to organy podatkowe honorowały także zaświadczenia wydane później (nawet podczas przeprowadzanych kontroli), aniżeli data czy to samej faktury dokumentującej dany zakup czy też odliczenia z niej podatku. Zapewne obecnie zostanie przyjęta podobna praktyka tym bardziej, że przepisy w zakresie wydawania samych zaświadczeń są zbliżone do tych, które obowiązywały wcześniej.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)