eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweNIK: prawo podatkowe zagmatwane, a decyzje skarbówek często podważane

NIK: prawo podatkowe zagmatwane, a decyzje skarbówek często podważane

2014-07-13 15:24

NIK: prawo podatkowe zagmatwane, a decyzje skarbówek często podważane

NIK o podatkach © whitelook - Fotolia.com

Prawo podatkowe w Polsce jest nieprzejrzyste i trudne do zinterpretowania, w związku z czym podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji podejmowanych przez fiskusa - wynika z kontroli działania organów skarbowych przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Wysoki jest też odsetek decyzji uchylanych po odwołaniu się przez podatników, co przyczynia się do spadku zaufania obywateli do aparatu skarbowego.

Przeczytaj także: NIK: fiskus coraz częściej popełnia błędy i przegrywa w sądach

Z kontroli NIK wynika, że postępowania podatkowe były w większości przypadków terminowe, a urzędnicy działali zgodnie z prawem. Fiskus w celu poprawy jakości obsługi podatników wprowadzał zmiany organizacyjne, organizował także szkolenia dla pracowników.

Kontrolerzy NIK zwrócili jednak uwagę na kilka obszarów działania fiskusa, które wymagają poprawy. Według Izby, jednym z takich obszarów jest niska jakość decyzji organów podatkowych, o której świadczy rosnąca liczba odwołań podatników od tych decyzji. W 2011 r. podatnicy odwołali się od 18,2 proc. decyzji wydanych w pierwszej instancji, w 2012 r. od 22 proc., a w I półroczu 2013 r. aż od 30 proc. decyzji.

Z kolei rosnące zapotrzebowanie na interpretacje prawa podatkowego, zdaniem NIK potwierdza to brak przejrzystości i wysoki poziom skomplikowania prawa podatkowego. Ponadto rosnąca liczba uchylonych interpretacji prawa podatkowego świadczy o niskiej jakości tych interpretacji

NIK zwraca uwagę, że duża liczba uchylonych decyzji i sporów z podatnikami przyczynia się do spadku zaufania obywateli do organów podatkowych. Zdaniem Izby, konieczne jest uszczelnienie prawa podatkowego oraz wzmocnienie systemu wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych.

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła też uwagę na przewlekłość postępowań odwoławczych. Według prawa postępowanie ma trwać maksimum 2 miesiące, podczas gdy w niektórych przypadkach podatnicy czekali na wynik postępowania prawie 4 lata lub nawet ponad 5 lat.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: