Odliczenie VAT gdy nieodpłatne świadczenie usług
2014-07-07 13:51
Odliczenie VAT gdy nieodpłatne świadczenie usług © adam88xx - Fotolia.com
Przeczytaj także: Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Stowarzyszenie posiada jednocześnie status organizacji pożytku publicznego i jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W 2013 r. złożyło wniosek o przyznanie środków na przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu przedsiębiorczości dla mieszkańców z obszaru Lokalnej Strefy Rozwoju. Pozyskane środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego. Dla beneficjentów udział w szkoleniu będzie bezpłatny. Stowarzyszenie nabędzie jednak nabywać towary i usługi, które będą służyły realizacji celów tego projektu. Zakupy te zostaną potwierdzone fakturami. Niemniej z uwagi na to, że usługi dla ostatecznych beneficjentów będą świadczone nieodpłatnie, nie wystąpi VAT należny. W związku z powyższym zadano pytanie, czy stowarzyszenie może odliczyć podatek naliczony od dokonanych zakupów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego unormowania wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany wyłącznie z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji, jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.
fot. adam88xx - Fotolia.com
Odliczenie VAT gdy nieodpłatne świadczenie usług
Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treść powołanego unormowania pozwala na stwierdzenie, że Stowarzyszeniu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego z uwagi na to, że zakupione towary i usługi nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)