eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePapierowy PIT przechodzi do historii. Zeznania wypełni fiskus

Papierowy PIT przechodzi do historii. Zeznania wypełni fiskus

2014-06-24 18:38

Papierowy PIT przechodzi do historii. Zeznania wypełni fiskus

PIT elektronicznie © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PIT rozliczany za pomocą tradycyjnych, papierowych kwestionariuszy odejdzie wkrótce do historii. Płatnicy PIT będą mieli obowiązek, z pewnymi wyjątkami, przekazywania fiskusowi informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną, a roczne deklaracje PIT wypełni fiskus – przewiduje przyjęty dziś przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przeczytaj także: Podatek PIT do rozliczenia na zakupach

Rząd w projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych proponuje, by płatnicy podatku PIT i podmioty niepełniące funkcji płatnika w tym podatku mieli obowiązek przekazywania fiskusowi informacji o dochodach podatników wyłącznie drogą elektroniczną. Z obowiązku tego mają być zwolnione tylko podmioty, które sporządzają dane o dochodach dla nie więcej niż pięciu osób.

Podstawowym celem nowelizacji jest umożliwienie gromadzenia przez fiskusa danych, pozwalających na uruchomienie w 2015 r. usługi automatycznego wypełniania przez "skarbówkę" zeznań podatkowych dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (usługa PFR). Nowelizacja ma również ograniczyć ilość dokumentów papierowych, które obecnie trafiają do administracji podatkowej.

Po wprowadzeniu obowiązku przekazywania danych przez płatników możliwe będzie automatyczne tworzenie zeznań rocznych. W tworzonym obecnie przez Ministerstwo Finansów systemie e-podatki indywidualne konto będzie miał każdy podatnik. W systemie podatnik będzie mógł znaleźć wstępnie wypełnione zeznanie PIT, i po uznaniu jego poprawności jednym kliknięciem będzie można zeznanie przesłać do urzędu skarbowego i automatycznie uzyskać poświadczenie jego odbioru.

Wypełnione automatycznie zeznanie będzie można jednak samodzielnie uzupełnić czy skorygować - jak na przykład w przypadku osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem, korzystających z ulg podatkowych czy możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmiana ta ma ułatwić dokonywanie rozliczeń podatkowych i ograniczyć liczbę najczęściej popełnianych błędów w rozliczeniach.

Duzi płatnicy będą mogli wysyłać urzędom skarbowym zbiorczą informację o dochodach wielu podatników, podpisaną jednym podpisem elektronicznym. Podpis elektroniczny nie będzie wymagany od płatników będących osobami fizycznymi. Z kolei płatnicy, którzy nie mają dostępu do sieci, w celu przesłania danych będą mogli korzystać z komputerów dostępnych w siedzibie urzędu skarbowego.

Od 2015 r. usługę automatycznego rozliczania podatku PIT urzędy skarbowe udostępnią dla podatników rozliczających PIT-37 (składany głównie przez pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów), a od 2016 r. rozszerzą ją na PIT -36 (składany głównie przez przedsiębiorców) i PIT-38 (składany przez osoby osiągające dochody kapitałowe, np. z giełdy).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: