Amortyzacja jednorazowa środka trwałego gdy firmy małżonków
2014-06-05 13:42
Amortyzacja jednorazowa środka trwałego gdy firmy małżonków © Jörg Lantelme - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dotacja a amortyzacja jednorazowa środka trwałego
Rozpatrzmy następującą sytuację: Między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Mąż prowadzi działalność gospodarczą od kilku lat, obecnie zaś firmę zamierza otworzyć także żona (na swoje imię i nazwisko). Na początku musi ona ponieść pewne nakłady finansowe związane z zakupem odpowiednich maszyn i urządzeń, które będą stanowić dla niej środki trwałe (wartość każdego takiego składnika majątku będzie przekraczać kwotę 3 500 zł). Czy w stosunku do nich można zastosować amortyzację jednorazową?Zasady stosowania amortyzacji jednorazowej określa art. 22k ust. 7-13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwsza z tych regulacji wskazuje, że podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
Jednorazowe odpisy amortyzacyjne mogą zatem być dokonywane od wartości początkowej składników majątku zaliczanych do wyodrębnionych grup w Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), czyli:
- grupa 3 – kotły i maszyny energetyczne;
- grupa 4 – maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania;
- grupa 5 – specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty;
- grupa 6 – urządzenia techniczne;
- grupa 7 – środki transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych;
- grupa 8 – narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie.
fot. Jörg Lantelme - Fotolia.com
Amortyzacja jednorazowa środka trwałego gdy firmy małżonków
Wskazanych wyżej odpisów podatnicy mogą dokonywać nie wcześniej, niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Warto przy tym pamiętać, że amortyzacja taka stanowi pomoc de minimis.
Niestety, jak to już zostało podkreślone we wstępie, nie wszystkie wymienione wyżej podmioty mogą z powyższego przywileju korzystać. Ograniczenia dotyczą mianowicie podatników rozpoczynających prowadzenie firmy.
Otóż zgodnie z art. 22k ust. 11 powołanej ustawy, możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie ma zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie 2 lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia
- prowadził działalność gospodarczą samodzielnie lub jako wspólnik spółki niebędącej osobą prawną (a więc spółki niebędącej podatnikiem podatku), lub
- działalność taką prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Ustawodawca wprowadził zatem ograniczenie w prawie do stosowania amortyzacji jednorazowej m.in. w przypadku małżonków. Jeżeli jedno z nich działalność taką już prowadzi tudzież prowadziło w niezbyt odległym czasie, drugie – decydując się na otwarcie własnego biznesu, musi liczyć się z tym, że w pierwszym roku tej działalności z amortyzacji jednorazowej nie będzie mogło skorzystać. Oczywiście zakaz stosowania amortyzacji jednorazowej wystąpi tutaj jedynie wówczas, gdy między małżonkami istnieje (bądź istniała) w czasie prowadzenia działalności przez pierwszego z małżonków wspólności majątkowej. Jeżeli wspólność ta nie występuje, nie ma przeszkód aby małżonek dopiero co otwierający prowadzenie własnego biznesu z amortyzacji jednorazowej korzystał.
W naszym przykładzie jednakże między małżonkami istnieje wspólność majątkowa, zaś mąż prowadzi działalność od dłuższego czasu. W związku z tym żona otwierając własną firmę z amortyzacji jednorazowej w pierwszym roku jej prowadzenia nie będzie mogła skorzystać.
Nie oznacza to jednak, że z przywileju tego nie będzie mogła skorzystać także w latach następnych. Prawo to będzie jej przysługiwać, jeżeli spełni definicję tzw. małego podatnika. Ta znajduje się w art. 5a pkt 20 ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o małym podatniku - oznacza to podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)