eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek CIT od firmy: metody optymalizacji podatkowej

Podatek CIT od firmy: metody optymalizacji podatkowej

2014-05-12 13:22

Podatek CIT od firmy: metody optymalizacji podatkowej

Podatek CIT od firmy: metody optymalizacji podatkowej © Constantinos - Fotolia.com

Każda danina na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, która stanowi publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe i bezzwrotne świadczenie pieniężne, jest nazywana podatkiem. Dla podatników zapewne najtrudniejszą do zaakceptowania jest cecha przymusowości. Mimo, że dla człowieka podstawową wartością jest wolność, a więc możliwość wyboru, prawo podatkowe stanowczo i bezwzględnie obliguje każdego podatnika do uiszczenia stosownego świadczenia.

Przeczytaj także: Krótkotrwały wynajem także z podatkiem dochodowym od nieruchomości

Przedsiębiorcy nie zawsze jednak są świadomi tego, że mimo tego, iż danina na rzecz państwa jest obowiązkowa, można ją przecież zmniejszyć, korzystając z narzędzi dostępnych w granicach prawa, które popularnie nazywane są optymalizacjami podatkowymi.

Odroczenie zapłaty podatku
Wprawdzie łatwa do zaimplementowania, dla wielu podatników wciąż jest zbyt mało znana optymalizacja związana z odroczeniem zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Nie chodzi w niej, co prawda o nieuiszczenie należnego podatku w ogóle, ale o przesunięcie tejże zapłaty w czasie i zmniejszenie świadczenia o równowartość ostatniej zaliczki.

Optymalizacja odroczeniowa sprowadza się do tego, że podatnik deklarację CIT-8 składa jeszcze przed upływem terminu płatności zaliczki na podatek za ostatni miesiąc lub kwartał (w zależności od wybranego wariantu). Przepisy podatkowe są tak skonstruowane, że złożenie zeznania podatkowego we wskazanym wyżej terminie skutkuje brakiem konieczności zapłacenia ostatniej zaliczki, a co więcej – do końca trzeciego miesiąca od końca roku podatkowego nie trzeba martwić się zapłatą podatku wynikającą ze złożonej deklaracji.

fot. Constantinos - Fotolia.com

Podatek CIT od firmy: metody optymalizacji podatkowej

Przedsiębiorcy nie zawsze jednak są świadomi tego, że mimo tego, iż danina na rzecz państwa jest obowiązkowa, można ją przecież zmniejszyć, korzystając z narzędzi dostępnych w granicach prawa, które popularnie nazywane są optymalizacjami podatkowymi.


Amortyzacja środków trwałych i WNiP
Optymalizacja podatku dochodowego przy zastosowaniu odpowiednich stawek amortyzacyjnych również nie wydaje się nader skomplikowana. Jest to kwestia oczywista, ale nie każdy podatnik o niej pamięta. Najczęściej bowiem przypisanie stawki amortyzacyjnej wydaje się tak oczywiste, że podatnicy zaglądają jedynie do KŚT. A przecież w wielu przypadkach stawki te można podwyższać o ustawowe współczynniki:
  • dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych - nie więcej niż o 1,2, a w warunkach złych - nie więcej niż o 1,4
  • dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - nie więcej niż 1,4
  • dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4–6 i 8 KŚT, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu - nie więcej niż 2,0.

Raz wybrany współczynnik podwyższa stawki przez cały okres użytkowania, chyba że ustaną warunki konieczne do możliwości skorzystania z podwyższonej amortyzacji.

Ponadto, dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, można przyjmować indywidualne stawki amortyzacyjne. Dlatego też przed zakupem środka trwałego warto zastanowić się, czy zamiast nowego samochodu nie wybrać auta używanego (czyli de facto starszego niż 6 miesięcy), który będzie można amortyzować np. dwa razy szybciej. Wszakże różnica w standardzie przy tak krótkim okresie nie będzie odczuwalna, ale już w kosztach podatkowych jest znacząca.

Istnieje ponadto w określonych przypadkach możliwość amortyzacji jednorazowej. Dotyczy to podatników, którzy rozpoczęli działalność oraz tzw. małych podatników - mogą oni dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych (z wyjątkiem samochodów osobowych) w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, do wysokości nieprzekraczającej w roku kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów.

Podatnik jednorazowo może amortyzować również środki trwałe o niskiej wartości, tzn. nie przekraczające 3,5 tys. zł. Kupując np. zestaw mebli biurowych warto poprosić sprzedającego, aby na fakturze wyszczególnił każdy element oddzielnie, co pozwoli na podwyższenie kosztów podatkowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: