Podatki Kowalskiego: sami wypełniamy zeznanie podatkowe
2014-04-25 13:20
PIT © shutterfil77 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spóźnione zeznanie podatkowe = brak przywilejów ale nie ulg
Powoli podatki Kowalskiego przestają być dla nas tajemnicą, jednakże często lubimy się upewnić czy nasze postępowanie, w zakresie wypełniania PIT-a jest prawidłowe. Niekoniecznie jednak jest to pomoc urzędnika czy biura rachunkowego – często wystarczają nam znajomi. Przy wypełnianiu PIT-a chętnie korzystamy przy tym z technik informatycznych (a więc dostępnego oprogramowania), co z kolei wpływa na wzrost liczby zeznań składanych elektronicznie. Coraz więcej z nas dzieli się też swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego.Jak wynika z najnowszego badania KPMG „Roczne zeznanie podatkowe Polaków - PIT 2013”, już trzech na czterech podatników samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym deklaruje, że przekaże 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednocześnie zwiększa się liczba osób rozliczających się przez Internet. W porównaniu z pierwszą edycją badania, przeprowadzoną w 2012 roku, liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie i może w tym roku zbliżyć się do 5 mln osób.
Już 72% podatników przekazuje 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego
Z roku na rok zwiększa się świadomość i poziom odpowiedzialności społecznej Polaków. W 2014 roku 72% osób zadeklarowało chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to aż o 7 p.p. więcej niż w ubiegłym roku. Tym samym zmniejszyła się liczba osób nieprzekazujących 1% podatku – z 30% do 23%.
fot. mat. prasowe
1 proc. podatku dla OPP
„Obserwujemy, że chęć przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem na rękę. Osoby zarabiające do 1 500 zł netto miesięcznie zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1% swojego podatku. Wynikać to może z faktu, iż 1% podatku przy niższych zarobkach stanowi mniej znaczącą kwotę niż przy wyższych dochodach.”– mówi Andrzej Marczak, Partner, Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.
Z roku na rok rośnie liczba osób składających zeznanie podatkowe drogą internetową
W 2014 roku liczba osób deklarujących składanie rocznego zeznania podatkowego drogą internetową wzrosła (o 6 p.p.) i osiągnęła wartość 28%. W rezultacie liczba podatników rozliczająjących swoje podatki przez system e-Deklaracje może w tym roku po raz pierwszy zbliżyć się do 5 milionów osób.
Zmniejszyła się natomiast liczba osób składających zeznania podatkowe bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W 2014 roku 60% podatników zadeklarowało taki sposób rozliczenia (w roku ubiegłym było to 64%).
fot. mat. prasowe
Zeznanie podatkowe przez Internet?
Wypełnianie formularzy PIT nie sprawia trudności
Chociaż dla ponad połowy Polaków wypełnienie formularza PIT jest łatwe, to jest również grupa podatników (17%), którzy twierdzą, że rozliczenie się z urzędem skarbowym jest trudne, z czego zdecydowana mniejszość ocenia je jako bardzo trudne. Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej niż osoby z wykształceniem podstawowym oceniają wypełnienie formularza PIT jako łatwe.
Pomimo tak licznej grupy osób oceniających rozliczenie z urzędem skarbowym jako łatwe, aż 39% podatników nie wie, na jakim formularzu PIT rozliczać swoje dochody. Połowa podatników w całości zleca uzupełnienie formularza PIT komuś innemu – dodaje Andrzej Marczak, Partner, Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.
Jak wynika z przeprowadzonego badania tylko 38% podatników wypełnia swój PIT samodzielnie. Osoby korzystające z porad (13% badanych) bądź zlecające całkowite wypełnienie formularza PIT (49% badanych) najczęściej wybierają pomoc księgowych (48%), znajomych (44%) oraz osób z rodziny (34%). W porównaniu z rokiem ubiegłym spadła liczba osób korzystających z pomocy urzędników (o 4 punkty procentowe).
fot. mat. prasowe
Jak wypełniamy PIT-y?
Ponad połowa podatników korzysta z dedykowanych programów komputerowych do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT. W porównaniu z rokiem 2012 liczba podatników deklarujących korzystanie z takiej możliwości wzrosła ponad dwukrotnie (do 59%). Na ten stan rzeczy najprawdopodobniej ma wpływ rosnąca liczba podatników rozliczających się przez Internet, a także wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)