eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatki Kowalskiego: sami wypełniamy zeznanie podatkowe

Podatki Kowalskiego: sami wypełniamy zeznanie podatkowe

2014-04-25 13:20

Podatki Kowalskiego: sami wypełniamy zeznanie podatkowe

PIT © shutterfil77 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zeznanie podatkowe przez Internet oraz 1 procent podatku należnego dla organizacji pożytku publicznego - z tych możliwości korzysta coraz szersze grono podatników. Pomimo tego, że w większości przypadków wypełnienie zeznania nie sprawia zbyt dużych problemów, w dalszej części staramy się tutaj korzystać z pomocy osób, które mają pewne doświadczenie w tej materii.

Przeczytaj także: Spóźnione zeznanie podatkowe = brak przywilejów ale nie ulg

Powoli podatki Kowalskiego przestają być dla nas tajemnicą, jednakże często lubimy się upewnić czy nasze postępowanie, w zakresie wypełniania PIT-a jest prawidłowe. Niekoniecznie jednak jest to pomoc urzędnika czy biura rachunkowego – często wystarczają nam znajomi. Przy wypełnianiu PIT-a chętnie korzystamy przy tym z technik informatycznych (a więc dostępnego oprogramowania), co z kolei wpływa na wzrost liczby zeznań składanych elektronicznie. Coraz więcej z nas dzieli się też swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego.

Jak wynika z najnowszego badania KPMG „Roczne zeznanie podatkowe Polaków - PIT 2013”, już trzech na czterech podatników samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym deklaruje, że przekaże 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednocześnie zwiększa się liczba osób rozliczających się przez Internet. W porównaniu z pierwszą edycją badania, przeprowadzoną w 2012 roku, liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie i może w tym roku zbliżyć się do 5 mln osób.

Już 72% podatników przekazuje 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego
Z roku na rok zwiększa się świadomość i poziom odpowiedzialności społecznej Polaków. W 2014 roku 72% osób zadeklarowało chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jest to aż o 7 p.p. więcej niż w ubiegłym roku. Tym samym zmniejszyła się liczba osób nieprzekazujących 1% podatku – z 30% do 23%.

fot. mat. prasowe

1 proc. podatku dla OPP

Spora grupa Polaków deklaruje, że chętnie podzieli się swoim podatkiem z organizacją pożytku publicznego. Najczęściej podatek taki chcą przekazać ci, co zarabiają najwięcej.


„Obserwujemy, że chęć przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem na rękę. Osoby zarabiające do 1 500 zł netto miesięcznie zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1% swojego podatku. Wynikać to może z faktu, iż 1% podatku przy niższych zarobkach stanowi mniej znaczącą kwotę niż przy wyższych dochodach.”– mówi Andrzej Marczak, Partner, Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Z roku na rok rośnie liczba osób składających zeznanie podatkowe drogą internetową
W 2014 roku liczba osób deklarujących składanie rocznego zeznania podatkowego drogą internetową wzrosła (o 6 p.p.) i osiągnęła wartość 28%. W rezultacie liczba podatników rozliczająjących swoje podatki przez system e-Deklaracje może w tym roku po raz pierwszy zbliżyć się do 5 milionów osób.

Zmniejszyła się natomiast liczba osób składających zeznania podatkowe bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W 2014 roku 60% podatników zadeklarowało taki sposób rozliczenia (w roku ubiegłym było to 64%).

fot. mat. prasowe

Zeznanie podatkowe przez Internet?

Największe grono podatników nadal przekazuje swoje zeznanie bezpośrednio w okienku urzędu skarbowego. Na drugim miejscu plasuje się wysyłka elektroniczna. Na samym końcu jest poczta tradycyjna.


Wypełnianie formularzy PIT nie sprawia trudności
Chociaż dla ponad połowy Polaków wypełnienie formularza PIT jest łatwe, to jest również grupa podatników (17%), którzy twierdzą, że rozliczenie się z urzędem skarbowym jest trudne, z czego zdecydowana mniejszość ocenia je jako bardzo trudne. Osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie częściej niż osoby z wykształceniem podstawowym oceniają wypełnienie formularza PIT jako łatwe.

Pomimo tak licznej grupy osób oceniających rozliczenie z urzędem skarbowym jako łatwe, aż 39% podatników nie wie, na jakim formularzu PIT rozliczać swoje dochody. Połowa podatników w całości zleca uzupełnienie formularza PIT komuś innemu – dodaje Andrzej Marczak, Partner, Szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.

Jak wynika z przeprowadzonego badania tylko 38% podatników wypełnia swój PIT samodzielnie. Osoby korzystające z porad (13% badanych) bądź zlecające całkowite wypełnienie formularza PIT (49% badanych) najczęściej wybierają pomoc księgowych (48%), znajomych (44%) oraz osób z rodziny (34%). W porównaniu z rokiem ubiegłym spadła liczba osób korzystających z pomocy urzędników (o 4 punkty procentowe).

fot. mat. prasowe

Jak wypełniamy PIT-y?

W ostatnich latach podatnicy coraz częściej przy wypełnianiu zeznań podatkowych korzystają z programów komputerowych.


Ponad połowa podatników korzysta z dedykowanych programów komputerowych do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT. W porównaniu z rokiem 2012 liczba podatników deklarujących korzystanie z takiej możliwości wzrosła ponad dwukrotnie (do 59%). Na ten stan rzeczy najprawdopodobniej ma wpływ rosnąca liczba podatników rozliczających się przez Internet, a także wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: