eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPrywatna umowa pożyczki a różnice kursowe

Prywatna umowa pożyczki a różnice kursowe

2014-04-04 13:29

Prywatna umowa pożyczki a różnice kursowe

Prywatna umowa pożyczki a różnice kursowe © Africa Studio - Fotolia.com

Wzrost wartości dolara w momencie spłaty pożyczki, w stosunku do kursu dolara z dnia przekazania pożyczki nie powoduje po stronie pożyczkodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.07.2013 r. nr IPPB2/415-366/13-2/MK1.

Przeczytaj także: Kapitały pieniężne: prowizja banku w koszty uzyskania przychodu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca jest udziałowcem i prezesem zarządu spółki z o.o. 30 września 2007 r. zawarł on ze spółką umowę pożyczki w walucie obcej – dolarach amerykańskich. Przekazanie pożyczki nastąpiło w dwóch transzach na rachunek bankowy podmiotu będącego wierzycielem spółki (także w dolarach amerykańskich). Zwrot pożyczki ma nastąpić do 2017 r. również w dolarach amerykańskich. Zgodnie z przyjętym założeniem, kurs średni wymiany dolara amerykańskiego na złote ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z dnia otrzymania zwrotu pożyczki przez wnioskodawcę będzie inny niż kurs średni z dnia jej przekazania spółce. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i usług finansowych w ogólności. Zadał pytanie, czy w przypadku gdy w chwili otrzymania zwrotu pożyczki kurs dolara będzie wyższy od tego, po jakim pożyczka została spółce udzielona, powstanie po jego stronie przychód z tytułu różnic kursowych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są inne źródła.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Prywatna umowa pożyczki a różnice kursowe

Wzrost wartości dolara w momencie spłaty pożyczki, w stosunku do kursu dolara z dnia przekazania pożyczki nie powoduje po stronie pożyczkodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.(…)

Podatkowe różnice kursowe powstają wyłącznie w sytuacjach wskazanych w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wtedy, gdy równocześnie dane zdarzenie gospodarcze wyrażone zostało w walucie obcej i realizacja tego zdarzenia nastąpiła w walucie obcej. Zasady ustalania różnic kursowych określonych w ww. przepisie stosują – w myśl art. 24c ust. 10 ww. ustawy – wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również różnice kursowe
Należy mieć na uwadze, że ustawodawca w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidział opodatkowania różnic kursowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

W związku z powyższym wzrost wartości dolara w momencie spłaty pożyczki, w stosunku do kursu dolara z dnia przekazania pożyczki nie powoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem w sytuacji, gdy wartość pożyczki udzielonej w walucie obcej w dniu jego udzielenia będzie niższa od wartości pożyczki w dniu jej zwrotu nie powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: