eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweJak rozliczyć PIT przez Internet?

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

2014-03-20 13:45

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Jak rozliczyć PIT przez Internet? © kozini - Fotolia.com

Na rozliczenie PIT za rok 2013 zostało niecałe półtora miesiąca. Warto pamiętać, że czasy, kiedy PIT-a składało się osobiście w urzędzie skarbowym (czekając w niekończącej się kolejce), gdzie "Pani z okienka" skrupulatnie sprawdzała prawidłowość wypełnienia zeznania oraz wydawała potwierdzenie jego przyjęcia, czy też wysyłania zeznania pocztą, minęły. Także ręczne wypisywanie papierowych formularzy odchodzi do lamusa. Wypiera je technologia informatyczna.

Przeczytaj także: E-zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego

Wypełnianie zeznania rocznego zaczynamy zawsze od zebrania niezbędnych w tym celu informacji. To one bowiem „wskażą” formularz, który musimy złożyć fiskusowi. W przypadku pracowników będzie to PIT-11 z zakładu pracy, prowadzący działalność gospodarczą zaś wykorzystają w tym celu odpowiednie zestawienia, które będą się różnić w zależności od wybranej formy opodatkowania. Generalnie dochody z pracy są rozliczane na zeznaniu PIT-37. Tak samo rozliczymy przychody z umów zlecenie czy o dzieło zawartych z firmami.
Dla przedsiębiorców z kolei właściwym będzie zeznanie PIT-36 (gdy firma jest opodatkowana skalą podatkową). Formularz ten służy również do rozliczenia dochodów z tzw. prywatnego najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych, działów specjalnych produkcji rolnej czy dochodów z pracy za granicą. Będzie on także właściwy w przypadku innych przychodów, które zostały uzyskane bez pośrednictwa płatnika, a są opodatkowane skalą podatkową.

Warto przy tym pamiętać, że podatnicy uzyskujący dochody z kilku wymienionych wyżej źródeł, gdy jedno z nich wskazuje na konieczność wypełnienia PIT-36, nie sporządzają dodatkowo zeznania PIT-37. Formularz PIT-36 bowiem zawiera miejsce na wszelkie dochody, dla których ten drugi został przewidziany. Należy w tym przypadku sporządzić tylko jedno zeznanie na druku PIT-36.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, wypełniają z kolei zeznanie PIT-36L. Trzeba przy tym pamiętać, że ten formularz został przewidziany jedynie dla takich dochodów. Co za tym idzie, w przypadku uzyskiwania również innych profitów opodatkowanych na zasadach ogólnych, konieczne będzie dodatkowe wypełnienie zeznania PIT-37 albo PIT-36 w zależności od rodzaju dochodów.

fot. kozini - Fotolia.com

Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Nie jest tutaj wymagany podpis elektroniczny – autoryzacji można bowiem dokonać na podstawie określonych informacji (tj. danych podatnika, a w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, danych tego z nich, który w zeznaniu figuruje jako podatnik – a więc został podany jako pierwszy).


Uzyskujący dochody z tzw. kapitałów pieniężnych (czyli np. ze sprzedaży udziałów czy akcji spółek czy wręcz grający na giełdzie) muszą zaś wypełnić formularz PIT-38. Z kolei PIT-39 został przewidziany dla tych, którzy rozliczają dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości.

Do zeznań podatkowych często trzeba dołączyć także odpowiednie załączniki. Część z nich jest obowiązkowa (jak np. PIT/B w przypadku przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej skalą podatkową bądź podatkiem liniowym), inne służą wykazaniu ulg i odliczeń, z których chcemy w rocznym PIT skorzystać, a przez to zmniejszyć ostateczne zobowiązanie podatkowe.

Mało kto obecnie wypełnia swojego PIT-a ręcznie, poprzez nanoszenie na papierowym formularzu danych za pomocą długopisu czy pióra. Postępowanie takie jest bowiem bardzo czasochłonne oraz nietrudno w nim o pomyłki (chociażby rachunkowe). Większość podatników wykorzystuje w tym celu dostępne na rynku oprogramowanie, które z reguły jest darmowe, czy też korzysta z rozwiązań udostępnionych przez Ministerstwo Finansów (w postaci e-Deklaracji, czy aplikacji e-Deklaracje Desktop).

Wypełnienie zeznania za pomocą dostępnych narzędzi informatycznych może zająć (w przypadku „standardowych” PIT-ów) zaledwie kilka minut i nie powinno sprawić większych trudności nawet osobom, które na co dzień z podatkami nie mają styczności. Programy te mają bowiem dołączone obszerne opisy i objaśnienia co i gdzie wpisać, czy wręcz wbudowany kreator, który prowadzi „za rękę” na poszczególnych etapach wypełniania PIT-a.

Tak wypełnione zeznanie podatnik może wydrukować i podpisać, a następnie zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą, czy też skorzystać z tzw. wysyłki elektronicznej, która również jest niezwykle prosta, a nie wymaga wychodzenia z domu.

Ustawodawca bowiem już od kilku lat umożliwia taki sposób rozliczenia dla wszystkich formularzy zeznań rocznych składanych przez osoby fizyczne. Co niezwykle ważne, nie jest tutaj wymagany podpis elektroniczny – autoryzacji można bowiem dokonać na podstawie określonych informacji (tj. danych podatnika, a w przypadku rozliczających się wspólnie małżonków, danych tego z nich, który w zeznaniu figuruje jako podatnik – a więc został podany jako pierwszy).

Jakie dane są potrzebne do weryfikacji? Jest to odpowiedni identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL, w zależności od tego, którym z nich podatnik się posługuje), imię, nazwisko, data urodzenia podatnika oraz kwota przychodu wynikająca z zeznania lub rocznego obliczenia podatku wykazana w PIT za zeszły rok (a więc przy PIT-ach składanych za rok 2013, kwota przychodu roku 2012). Jeżeli takowe rok wcześniej nie było składane, należy wpisać „0”. Jeżeli w danych tych nastąpi pomyłka (w postaci chociażby literówki), zeznanie zostanie odrzucone przez system komputerowy, niemniej pojawi się tutaj stosowny komunikat o błędzie. Po dokonaniu poprawek niwelujących błędy zeznanie można wysłać ponownie.

Dowodem na złożenie zeznania w formie elektronicznej jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zawiera m.in. datę przyjęcia zeznania przez system e-Deklaracje, a które można sobie wydrukować i dołączyć do dokumentacji.

Na takie wysłanie PIT-a pozwalają zarówno interaktywne druki (dostępne na stronie Ministerstwa Finansów czy też w naszym serwisie), aplikacja e-Deklaracje Desktop, jak też tworzone przez zewnętrzne podmioty programy do wypełniania zeznań rocznych (kilka z nich jest również udostępnionych w naszym serwisie). Czynności wykonywane przez użytkownika zostały tutaj ograniczone do minimum i trwają dosłownie chwilę (a przy tym nie trzeba nawet wychodzić z domu).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • kamilM / 2014-11-06 13:22:36

    Osobiście korzystałem ze strony pitax.pl do rozliczenia PITów, sprawnie i szybko udało mi się na ich stronie to załatwić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: