eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDarmowe próbki i materiały reklamowe a WNT w podatku VAT

Darmowe próbki i materiały reklamowe a WNT w podatku VAT

2014-03-13 13:23

Darmowe próbki i materiały reklamowe a WNT w podatku VAT

Darmowe próbki i materiały reklamowe a WNT w podatku VAT © serq - Fotolia.com

Czynny podatnik VAT dokując zakupu od kontrahentów unijnych i sprowadzając z tego tytułu towary do Polski, transakcje takie traktuje jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, z tytułu których winien rozliczyć podatek VAT w kraju. Czy postępowanie jest takie samo, w przypadku otrzymania nieodpłatnych próbek czy towarów reklamowych? Definicja WNT jest tutaj spełniona, niemniej rozliczenie podatku wydaje się nie być konieczne ani prawidłowe.

Przeczytaj także: Podatnik zwolniony z VAT WNT rozlicza na VAT-8

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Taka zawiła definicja WNT została określona w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT.

Niemniej skupiając się tylko na niej, czynność polegająca na nieodpłatnym przekazaniu towarów przez kontrahenta z jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej na rzecz polskiego podatnika (celem np. przetestowania jego jakości czy zweryfikowania właściwości), w wyniku którego to dany towar zostanie przetransportowany z kraju członkowskiego do Polski, mieści się w zakresie pojęciowym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Dodajmy w tym miejscu, że obowiązek z tytułu WNT powstaje w dacie wystawienia faktury transakcję tę dokumentującą, bądź 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym nastąpiła dostawa towaru, jeżeli w tym czasie faktura nie została wystawiona.

fot. serq - Fotolia.com

Darmowe próbki i materiały reklamowe a WNT w podatku VAT

Czynność polegająca na nieodpłatnym przekazaniu towarów przez kontrahenta z jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej na rzecz polskiego podatnika (celem np. przetestowania jego jakości czy zweryfikowania właściwości), w wyniku którego to dany towar zostanie przetransportowany z kraju członkowskiego do Polski, mieści się w zakresie pojęciowym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.


W zakresie rozliczenia podatku VAT nie można jednak zapominać, że opodatkowane są nim jedynie czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT. Przepis ten natomiast w ust. 1 wskazuje, że opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:
  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Co za tym idzie, samo przeniesienie własności oraz przemieszczenie towaru z innego państwa członkowskiego na terytorium kraju, i to nawet wówczas gdy jest dokonywane pomiędzy dwoma podatnikami zarejestrowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie jest wystarczające, aby czynność tę rozliczyć w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Musi tutaj bowiem wystąpić jeszcze odpłatność za takie towary.

Tym samym, jeżeli dostawa towarów dokonywana przez podmiot mający siedzibę w innym niż Polska kraju członkowskim UE, nastąpi na rzecz podmiotu krajowego lecz w sposób nieodpłatny, z uwagi na brak obowiązku uiszczenia z tego tytułu wynagrodzenia za dany towar, nie zostaną spełnione wszystkie niezbędne przesłanki kwalifikujące tę transakcję, jako podlegającą opodatkowaniu polskim podatkiem VAT. Czynność ta nie wywoła zatem po stronie polskiego podatnika (nabywcy) obowiązku dokonania jakichkolwiek rozliczeń z tytułu tego podatku. Jak nietrudno się domyślić, transakcja taka nie zostanie także wykazana w rejestrach czy deklaracji VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: