Spłata spadkobiercy wpływa na dochód ze sprzedaży mieszkania
2014-03-07 13:36
Spłata spadkobiercy wpływa na dochód ze sprzedaży mieszkania © gsobczak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania: pożyczka hipoteczna to cele mieszkaniowe
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Dnia 5.11.2009 r. zmarł ojciec wnioskodawczyni, pozostawiając w spadku mieszkanie. Postanowieniem z dnia 29.11.2010 r. Sąd Rejonowy uznał, że mieszkanie to po 1/3 nabywają w drodze spadku A, B i C. Z uwagi na trudności w zarządzaniu mieszkaniem C i A zdecydowali się je sprzedać, gdyż dyskusja w zakresie jego zarządu była ignorowana przez B. Złożony został w związku z tym wniosek o zniesienie współwłasności mieszkania. Postanowienie w tym zakresie Sąd Rejonowy wydał 29.03.2011 r., w którym to zasądził od C i A na rzecz B po 20 760,66 zł. Następnie C i A mieszkanie sprzedali. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy spłat 1/3 części mieszkania należącego do B jest dla C i A kosztem uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
fot. gsobczak - Fotolia.com
Spłata spadkobiercy wpływa na dochód ze sprzedaży mieszkania
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw wymienionych w tym przepisie, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany ze sprzedaży w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że udział w wysokości 1/3 w mieszkaniu Wnioskodawczyni nabyła w spadku po ojcu zmarłym w 2009 r.
Zgodnie z art. 924 i 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014, poz. 121 ze zm.), spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, natomiast otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy.
Zgodnie z art. 1035 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.
Natomiast zgodnie z art. 195 ww. Kodeksu cywilnego współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Zgodnie z art. 210 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Celem postępowania o zniesienie współwłasności jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, które stanowią przedmiot współwłasności.
Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy tylko wówczas, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej.
W przedmiotowej sprawie Wnioskodawczyni, na skutek spadku uzyskała składnik majątkowy w postaci 1/3 udziału w mieszkaniu po zmarłym ojcu. Natomiast, na podstawie postanowienia sądu z 29 marca 2011 r. o zniesieniu współwłasności Zainteresowana wraz z A - po dokonaniu spłaty 1/3 udziału na rzecz B - nabyli mieszkanie na wyłączność. Przedmiotowe mieszkanie zostało sprzedane.
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)