eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaUsługi dotyczące eksportu towarów: NIP odbiorcy na fakturze

Usługi dotyczące eksportu towarów: NIP odbiorcy na fakturze

2014-03-03 13:05

Usługi dotyczące eksportu towarów: NIP odbiorcy na fakturze

Usługi dotyczące eksportu towarów: NIP odbiorcy na fakturze © lagom - Fotolia.com

Umieszczanie danych w postaci nr NIP lub numeru paszportu na fakturze, dokumentującej czynności związane z eksportem towaru, a wystawianej na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami nie jest obowiązkowe. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 18.02.2014 r. nr ITPP3/443-535b/13/BJ.

Przeczytaj także: Opodatkowanie VAT usług związanych z eksportem towarów

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca świadczy usługi polegające m.in. na wypełnianiu dokumentów spedytorsko-celnych, np. karnetu, czy dokonywaniu zgłoszeń celnych towaru (tj. świadczy czynności bezpośrednio związane z organizacją eksportu towarów). Czynności te są wykonywane m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z Polski, Unii Europejskiej jak i krajów trzecich. Czy przy świadczeniu powyższych usług na rzecz takich klientów występuje obowiązek umieszczania ich NIP lub numeru paszportu na fakturze? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Z uwagi na fakt, że stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej dotyczy stanu faktycznego zaistniałego w 2013 r., oceny prawnej tego stanowiska dokonuje się na podstawie przepisów obowiązujących w tym okresie.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze (art. 106 ust. 2 ustawy).
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3 ustawy).

fot. lagom - Fotolia.com

Usługi dotyczące eksportu towarów: NIP odbiorcy na fakturze

Umieszczanie danych w postaci nr NIP lub numeru paszportu na fakturze, dokumentującej czynności związane z eksportem towaru, a wystawianej na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami nie jest obowiązkowe.


Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4 ustawy).

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) zasady wystawiania faktur i innych dokumentów z nimi zrównanych zostały szczegółowo uregulowane w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360 z późn. zm.).

Obowiązkowe elementy jakie winna zawierać faktura określa § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia. W świetle tego przepisu, faktura powinna zawierać:
1. datę jej wystawienia;
2. kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
3. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
4. numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. a;
5. numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 11 lit. b;
6. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży;
7. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
8. miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
9. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
10. kwoty wszelkich rabatów, w tym za wcześniejsze otrzymanie należności, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
11. wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
12. stawkę podatku;
13. sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
14. kwotę podatku, od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
15. kwotę należności ogółem.

Należy zaznaczyć, że ww. powołany art. 106 (w tym przepis § 5 ust. 1) obowiązywał do dnia 31 grudnia 2013 r., natomiast z dniem 1 stycznia 2014 r. przepis ten został uchylony i zastąpiony przez art. 106 a-q ustawy o podatku od towarów i usług, które obecnie regulują zasady dokumentowania transakcji fakturami.

Odnosząc zatem powyższe do pytania Wnioskodawcy stwierdzić należy, że umieszczanie danych w postaci nr NIP lub numeru paszportu na fakturze, dokumentującej czynności związane z eksportem towaru, a wystawianej na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami nie jest obowiązkowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: