eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż mieszkania: pożyczka hipoteczna to cele mieszkaniowe

Sprzedaż mieszkania: pożyczka hipoteczna to cele mieszkaniowe

2014-02-26 12:44

Sprzedaż mieszkania: pożyczka hipoteczna to cele mieszkaniowe

Sprzedaż mieszkania: pożyczka hipoteczna to cele mieszkaniowe © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej na spłatę pożyczki hipotecznej zaciągniętej na dowolny cel, a wykorzystanej na nabycie udziału w budynku mieszkalnym wraz z gruntem związanym z tym budynkiem oraz remont lokalu mieszkalnego, korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 11.02.2014 r. nr IPTPB2/415-708/12-6/14-S/TS.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w PIT gdy podział majątku i spłata żony

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

4 czerwca 2009 wnioskodawca zawarł umowę pożyczki hipotecznej w banku na zakup udziału w nieruchomości. Pożyczka zgodnie z zapisami umowy była zaciągnięta na inne cele: „finansowanie bieżących potrzeb konsumpcyjnych lub na dowolny zadeklarowany cel, w tym na spłatę posiadanych zobowiązań kredytowych w banku lub innych bankach”. Wnioskodawca nie miał możliwości zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, gdyż bank nie udziela takiego kredytu na zakup udziału w nieruchomości objętej współwłasnością, na której nie można dokonać zabezpieczenia hipoteką bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Niemniej pieniądze pochodzące z pożyczki zostały przeznaczone na nabycie udziału w budynku mieszkalnym wraz z gruntem związanym z tym budynkiem oraz remont lokalu mieszkalnego (nabyte mieszkanie w tym budynku nadawało się do całkowitego remontu). Następnie 4 lutego 2010 r. wnioskodawca sprzedał spółdzielcze własnościowe prawo do innego lokalu mieszkalnego, które nabył w 2005 r. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczył na spłatę pożyczki oraz remont mieszkania. Zadał pytanie, czy w takim przypadku przychód uzyskany z tego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie, biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 sierpnia 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 615/13, organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Sprzedaż mieszkania: pożyczka hipoteczna to cele mieszkaniowe

Przychód ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej na spłatę pożyczki hipotecznej zaciągniętej na dowolny cel, a wykorzystanej na nabycie udziału w budynku mieszkalnym wraz z gruntem związanym z tym budynkiem oraz remont lokalu mieszkalnego, korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy stanowi źródło przychodów w rozumieniu tego przepisu, jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego.

W przypadku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w powyższym przepisie decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uległy zmianie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawca nabył w dniu 6 kwietnia 2005 r.

W związku z powyższym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia ww. prawa podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.) do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do przepisu art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: