eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPodatek dochodowy: umowa pożyczki jako przychody kapitałowe

Podatek dochodowy: umowa pożyczki jako przychody kapitałowe

2014-02-09 10:23

Podatek dochodowy: umowa pożyczki jako przychody kapitałowe

Umowa pożyczki jako przychody kapitałowe © bzyxx - Fotolia.com

Otrzymane odsetki tytułu udzielonej prywatnie pożyczki za pośrednictwem serwisu internetowego stanowić będą przychód z kapitałów pieniężnych, który podlegać będzie, w momencie jego otrzymania, opodatkowaniu 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 21.01.2014 r. nr IPTPB2/415-669/13-2/Akr.

Przeczytaj także: Odsetki z lokaty to przychody z kapitałów pieniężnych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

24 lipca 2013 r. wnioskodawca udzielił pożyczki innej osobie fizycznej w wysokości 50 zł za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów internetowych, świadczących usługi pośrednictwa w zawieraniu pożyczek społecznościowych. Pożyczka została udzielona do 11 kwietnia 2015 r. Zgodnie z umową pożyczki pożyczkobiorca jest zobowiązanych do spłacania co miesiąc rat, przy czym w pierwszej kolejności zostanie spłacony kapitał, a dopiero po jego spłacie nastąpi spłata odsetek. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Zadał pytanie, czy otrzymane odsetki winien opodatkować podatkiem dochodowym traktując je jako przychody kapitałowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów jest natomiast zasadniczo – w świetle ust. 2 tego artykułu – nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Z przepisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Umowa pożyczki jako przychody kapitałowe

Otrzymane odsetki tytułu udzielonej prywatnie pożyczki za pośrednictwem serwisu internetowego stanowić będą przychód z kapitałów pieniężnych, który podlegać będzie, w momencie jego otrzymania, opodatkowaniu 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym.


Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.
Z kolei w świetle art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.

Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W świetle art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e. (…)

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że otrzymane przez Wnioskodawcę odsetki tytułu udzielonej 24 lipca 2013 r. pożyczki za pośrednictwem jednego z popularnych serwisów internetowych (w celu poznania mechanizmu funkcjonowania tego typu portali) stanowić będą przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 1 tej ustawy podlegać będzie – w momencie jego otrzymania przez Wnioskodawcę – opodatkowaniu 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Wskazać jednak należy, że w przypadku, gdyby Wnioskodawca w przyszłości udzielał pożyczek za pośrednictwem serwisów internetowych w celu zarobkowym w sposób zorganizowany i ciągły, przychód z tego tytułu stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: