Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT
2014-01-24 13:09
![Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT [© auremar - Fotolia.com] Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rolnik-ryczaltowy/Rolnik-ryczaltowy-i-swiadczenie-uslug-rolniczych-w-podatku-VAT-130977-200x133crop.jpg)
Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT © auremar - Fotolia.com
Przeczytaj także: Preferencyjne zasady podatku VAT dla rolnictwa
Ostatnimi czasy wśród rolników bardzo popularne jest otwieranie firmy właśnie w zakresie usług rolniczych. Ponieważ wiąże się to z dużymi wydatkami (zakup maszyn rolniczych niezbędnych do świadczenia takich usług), które są obciążone 23% podatkiem VAT, rejestrują się oni jako podatnicy VAT czynni z tytułu tej działalności, aby VAT od dokonanych zakupów odliczyć. Z drugiej strony część rolników chce tutaj w dalszym ciągu korzystać ze statusu rolnika ryczałtowego w zakresie prowadzonego gospodarstwa rolnego. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Wydaje się że nie.Przydatne narzędzia
Kalkulator VAT w rolnictwie: ryczałt czy VAT?
Pkt 19 przytoczonego przepisu mówi zaś, że rolnik ryczałtowy to rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
fot. auremar - Fotolia.com
Rolnik ryczałtowy i świadczenie usług rolniczych w podatku VAT
Podatnik świadczący usługi rolnicze nie może łączyć dwóch statusów – podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy z tytuł sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności i jednocześnie podatnika VAT czynnego - w pozostałym zakresie działalności rolnej, tj. świadczenia usług rolniczych wymienionych w art. 2 pkt 21 ustawy o VAT.
Dla porządku dodajmy, że art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia z tego podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wskazuje z kolei, że na potrzeby tego podatku działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.
Tym samym działalność rolnicza na potrzeby VAT-u jest działalnością gospodarczą, która korzysta ze zwolnienia w przypadku jej prowadzenia przez podatnika mającego status rolnika ryczałtowego. Niemniej rolnik taki jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą, gdyż tą jest także działalność rolnicza. W ramach działalności rolniczej mieści się z kolei zarówno sprzedaż płodów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego jak i wykonywanie usług rolniczych.
Analizując przytoczone regulacje dochodzimy zatem do wniosku, że nie powinna wystąpić sytuacja, w której rolnik ryczałtowy jednocześnie korzysta ze zwolnienia dla sprzedawanych produktów pochodzących z jego gospodarstwa rolnego i rozlicza podatek VAT na zasadach ogólnych z tytułu świadczenia usług rolniczych. Czy takie stwierdzenie jest słuszne?
Zdaniem organów podatkowych tak. (Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 21.07.2011 r. nr IPTPP1/443-128/11-2/ALN uznał, że rolnik ryczałtowy nie może łączyć dwóch statusów - podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy w stosunku do sprzedaży produktów rolnych i jednocześnie podatnika VAT czynnego - w pozostałym zakresie działalności rolniczej, tj. świadczenia usług rolniczych).
![Śmierć rolnika: sprzedaż płodów rolnych i maszyn w podatku VAT [© chukov - Fotolia.com] Śmierć rolnika: sprzedaż płodów rolnych i maszyn w podatku VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rolnik-ryczaltowy/Smierc-rolnika-sprzedaz-plodow-rolnych-i-maszyn-w-podatku-VAT-225025-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)