eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUlga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r.

Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r.

2014-01-22 12:17

Przeczytaj także: Ograniczona ulga na internet w zeznaniu podatkowym


Małżonkowie

Jeżeli oboje małżonkowie chcą skorzystać z ulgi na Internet, warto zadbać o to, aby faktury (czy też inne dokumenty uprawniające do odliczenia) były wystawiana na imię i nazwisko obojga małżonków. Takie postępowanie daje podwojenie wartości limitu odliczeń (każdy z małżonków może bowiem odliczyć kwotę 760 zł i to zarówno w przypadku składania zeznania wspólnego jak też odrębnie przez każdego z małżonków). W praktyce zdarzają się co prawda orzeczenia uprawniające do skorzystania ulgi przez obojga małżonków nawet w sytuacji, gdy faktura jest wystawiona tylko na jednego z nich, niemniej w celu uniknięcia niepotrzebnego sporu z fiskusem warto zadbać o to, aby była ona wystawiona w sposób zaprezentowany wyżej.

Korzystne wyroki dla małżonków w powyższym zakresie wydały m.in. WSA w Łodzi i WSA w Rzeszowie.
I tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 19 sierpnia 2008 r. (sygn. akt I SA/Łd 127/08) uznał, że w sytuacji, w której małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej, wspólnie zamieszkują lokal mieszkalny i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, wspólnie korzystali z sieci Internet oraz pokrywali z majątku wspólnego koszty z tym związane, mogą oboje skorzystać z tejże ulgi nawet wtedy, gdy faktura jest wystawiona tylko na jedno z nich. Orzeczenie jest prawomocne.

Natomiast WSA w Rzeszowie w wyroku z dnia 04.08.2009 r., sygn. akt I SA/Rz 575/09 przyjął, że nie jest istotne, na którego z małżonków wystawiono fakturę, tylko to, który z nich faktycznie te wydatki ponosi. Co za tym idzie, jeżeli jeden z małżonków jest jedynym uzyskującym przychody w rodzinie, ma prawo do tej ulgi także wówczas, gdy faktura jest wystawiona na drugiego małżonka, z którym istnieje współwłasność majątkowa małżeńska. To orzeczenie także jest prawomocne.

Niemniej powyższe wyroki zostały wydane w ściśle określonych sprawach i tylko w nich są wiążące dla organów podatkowych. Mogą oczywiście być pomocne w przypadku sporu z fiskusem dotyczącego skorzystania z ulgi przez oboje małżonków w sytuacji, gdy faktura będzie wystawiona tylko na jednego z nich, niemniej nie oznacza to, że organ podatkowy przyjmie powyższy tok rozumowania, a co za tym idzie, sprawa również może skończyć się w sądzie.

Co się zmienia w roku 2013?

Z dniem 01 stycznia 2013 r. ustawodawca dodał art. 26 ust. 6h updof. Przepis ten mówi, że ulga na Internet przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał on z odliczenia. Tym samym prawo do niej zostało istotnie ograniczone. Mogą z niego skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy od czasu wejścia w życie ulgi dotąd (a więc przed rokiem 2013) z niej nie korzystali.

Pewien wyjątek dotyczy jedynie roku 2012 (i wynika on z przepisów wprowadzających powyższe ograniczenie). Otóż jeżeli rok 2012 był pierwszym rokiem odliczenia, w zeznaniu za rok 2013 podatnik z ulgi może jeszcze skorzystać, niemniej będzie to jego ostatnie odliczenie.

Tym samym z ulgi nie skorzystają ci podatnicy, którzy w czasie jej obowiązywania (a więc od roku 2004) kiedykolwiek przed 2012 rokiem dokonali odliczenia i to bez względu na to, w ilu latach z niego korzystali (jeden rok, dwa lata czy więcej).

Obecnie z ulgi można skorzystać jedynie przez dwa lata i to kolejno po sobie następujących (nie może być między nimi przerwy). Tym samym przykładowo podatnik, który po raz pierwszy z ulgi skorzysta w roku 2013, zaś w roku 2014 jej nie wykaże, nie będzie miał do niej prawa w roku 2015 bądź latach następnych. Rozpoczęcie korzystania z odliczenia w roku 2013 powoduje bowiem, że ostatnie prawo do ulgi będzie mu przysługiwać jedynie w roku następnym, a więc 2014.

Jak zatem nietrudno zauważyć – ustawodawca dąży do wygaszenia tej ulgi w najbliższym czasie.

Dla kogo odliczenie?

Ulga na Internet jest odliczeniem od dochodu, do którego prawo mają podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej. Ustawodawca dał do niej prawo także podatnikom płacącym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W takim przypadku o wartość wydatków podlega obniżeniu przychód podlegający opodatkowaniu. Z ulgi zatem mogą skorzystać podatnicy rozliczających się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wykazuje się ją w załączniku PIT/O, z którego to jest ona następnie przenoszona do zeznania rocznego.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • ulga podatkowana za inrnet

    Roman Karol / 2014-02-27 12:45:31

    Nadal nie rozumiem,Czy posiadając internet mobilny przysługuje mi możliwość odliczenia ulgi za internet.W kolejnych latach t.j.2010 do 2012 włcznie odliczłem ją od dochodu w Pit D.Czy nadal mogę ją odliczyć odpowiedz ] [ cytuj ]

    • Krzysztof_S. / 2014-03-16 20:12:35

      Niestety nie. Gdyby rok 2012 był pierwszym rokiem odliczenia, to w PIT za rok 2013 (doprecyzujmy, że jest to PIT/O a nie PIT/D) ulgę można byłoby uwzględnić. Skoro jednak z odliczenia korzystano także wcześniej (w opisanym przypadku w roku 2011 czy też 2010), rozliczając się za rok 2013 ulga nie będzie przysługiwać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: