Podatek VAT 2014: powód na fakturze korygującej
2014-01-13 13:08
Jak fakturować w 2014 r.? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Terminy wystawiania faktur VAT w 2014 r.
DefinicjaNa wstępie należy zauważyć, że od 1 stycznia 2014 r. całość regulacji dotyczących faktur została przeniesiona do ustawy o VAT. Dotychczas, odpowiednich przepisów należało szukać w rozporządzeniu tzw. fakturowym. Nowością jest pojawienie się definicji legalnej faktury. W myśl nowych przepisów fakturą będzie dokument w formie papierowej lub elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Wprowadzenie tej definicji ma charakter porządkujący (czym jest faktura podatnicy wiedzieli i bez definicji ustawowej) , dostosowujący polskie przepisy do unijnej dyrektywy.
Faktura elektroniczna
Nowe przepisy przewidują możliwość wystawiania faktur elektronicznych, czyli faktur w formacie elektronicznym wystawionych i otrzymanych w dowolnym formacie elektronicznym. Od 2014 r. nie ma więc znaczenia w jakiej formie będzie wystawiona faktura – papierowej czy elektronicznej. Istotne jest, aby dokument cechował się integralnością treści, autentycznością pochodzenia i czytelnością. Dopuszczając możliwość rozliczania się z kontrahentami za pomocą faktur elektronicznych warto pomyśleć o podpisaniu stosownych porozumień co do warunków wymiany faktur ze wskazaniem adresu e-mail, na który należało będzie faktury wysyłać, tak aby obie strony transakcji wiedziały kiedy i w jakiej formie powinny otrzymywać bądź wystawiać faktury.
fot. apops - Fotolia.com
Jak fakturować w 2014 r.?
Terminy
Do końca 2013 r. fakturę wystawiało się w terminie 7 dniu od dnia dokonania dostawy towaru/wykonania usługi. Od stycznia 2014 r. należy zapomnieć o tej regule. Zgodnie z zasadą ogólną, począwszy od 2014 r. fakturę należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów/wykonano usługę. Ustawodawca przewidział również możliwość wystawienia faktury, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed dostawą towarów/wykonaniem usług. Jeżeli więc przykładowo podatnik dokonał dostawy towarów 12 kwietnia, to w 2013 r. fakturę powinien co do zasady wystawić najpóźniej 19 kwietnia, ale nie wcześniej niż 12 kwietnia. Gdyby transakcja ta miała miejsce w 2014 r. podatnik powinien wystawić fakturę najpóźniej do 15 maja, miałby również możliwość wystawienia faktury przed dokonaniem dostawy – najwcześniej 13 marca. Od opisanej powyżej i zobrazowanej przykładem reguły ogólnej ustawodawca przewidział odstępstwa. Przykładowo w odniesieniu do usług budowlanych fakturę będzie trzeba wystawić do 30 dnia od momentu wykonania usługi. W przypadku najmu faktura powinna być wystawiana najpóźniej z upływem terminu płatności. Regulacji szczególnych jest oczywiście więcej, wskazane powyżej maja charakter przykładowy. Bardzo istotnym jest fakt, że od stycznia 2014 r., co do zasady, termin wystawiania faktury nie wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego.
Transakcje zwolnione
Od 1 stycznia 2014 r. na podatniku nie ciąży obowiązek wystawienia faktury w przypadku dokonywania transakcji zwolnionych z VAT. Faktura musi jednak być wystawiona jeżeli z takim żądaniem wystąpi nabywca towarów bądź usług.
Faktura korygująca
Podstawowa zasada dotycząca faktur korygujących pozostała taka sama. Mianowicie by na podstawie faktury korygującej dokonujący dostawy towarów/świadczący usługi (sprzedawca) mógł obniżyć podstawę opodatkowania, powinien posiadać potwierdzenie otrzymania faktury korygującej in minus przez nabywcę towaru/usługobiorcę. „Nowością” od 2014 r. jest możliwość dokonania przez sprzedawcę korekty podatku należnego także w przypadku nieposiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej in minus przez nabywcę, po spełnieniu określonych warunków. Pierwszą przesłanką jest udokumentowana próba doręczenia faktury korygującej np. poprzez posiadanie dokumentu potwierdzającego awizowanie przesyłki pocztowej zawierającej fakturę korygującą. Po drugie z posiadanej przez podatnika dokumentacji musi wynikać, że nabywca towaru/usługobiorca wie, że transakcja jest realizowana zgodnie z warunkami zawartymi w fakturze korygującej (może to przykładowo wynikać z umowy lub aneksu do umowy).
Pamiętać należy, że od 2014 r. obowiązkowym elementem faktury korygującej jest wskazanie przyczyny korekty.
oprac. : Magdalen Kozłowska / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)