eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSpółki kapitałowe: korzystne zmiany podatkowe w PCC

Spółki kapitałowe: korzystne zmiany podatkowe w PCC

2008-10-20 11:52

Przeczytaj także: Zawarcie lub zmiana umowy spółki kapitałowej: kiedy obowiązek zapłaty PCC


Od 1 stycznia 2009 r. w związku z nową konstrukcją zwolnienia dotyczącą pożyczek będą z niego mogły skorzystać w pełnej wysokości także te osoby, które skorzystały ze zwolnienia na podstawie przepisu w brzmieniu obowiązującym przed zmianą, a które z dniem 31 grudnia 2008 r. wygasa. Nowa konstrukcja zwolnienia określa w sposób jednoznaczny limit kwot pożyczek od osób obcych – zwolnienie z podatku z określeniem wysokości kwot wolnych od opodatkowania - nieprzekraczającej kwoty 5.000 zł od jednego podmiotu i 25.000 zł od wielu podmiotów - w okresach trzech kolejnych lat kalendarzowych.

Nowy wzór otrzyma deklaracja PCC-2. W deklaracji składanej przez płatników (notariuszy) będą oni wykazywali kwoty podatku pobranego w danym miesiącu z tytułu umów spółek kapitałowych i ich zmian.

Przepisy przejściowe przewidują, że do czynności cywilnoprawnych dokonanych przed dniem 1 stycznia 2009 r., z tytułu których obowiązek podatkowy powstał:
  • przed 1 stycznia 2009 r. na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 (tj. z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej; z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną) oraz pkt 3 i 4 ustawy o pcc (tj. z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu, doręczenia wyroku sądu polubownego lub zawarcia ugody lub z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej - jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania) lub
  • po 1 stycznia 2009 r. na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o pcc (tj. z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej - jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania).
- zastosowanie będą miały dotychczasowe przepisy ustawy o pcc.

Przepis dotyczący umów spółki i jej zmiany związanej z przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany, tj. art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o pcc w brzmieniu nadanym nowelizacją zastosowanie będą miały odpowiednio do wkładów do spółki wniesionych przed 1 stycznia 2001 r.

Przepis dotyczący umów spółki i jej zmiany związanej z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza, które były uprzednio opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska, tj. art. 9 pkt 11 lit. b ustawy o pcc w brzmieniu nadanym nowelizacją, w zakresie uprzedniego opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stosuje się do wartości kapitału zakładowego pokrytego przez spółkę kapitałową z:
  • pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólników lub akcjonariuszy od 1 stycznia 2007 r.,
  • dopłat wniesionych przez wspólników lub akcjonariuszy od 1 maja 2004 r.

Autor: Hubert Składnik
Źródło: Portal FK,

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: