Rolnicy zapłacą PIT
2013-12-30 23:09
PIT dla rolników? © chukov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jeden procent: ponad 7 tysięcy organizacji pożytku publicznego
Stanisław Kalemba zapowiedział w "Salonie politycznym Trójki" wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników.– Będzie wprowadzony podatek dochodowy od działalności rolniczej. Ale teraz wszyscy rolnicy płacą podatek rolny od każdego hektara – stwierdził minister. – Nie zmieni się systemu podatku dochodowego i składek NFZ dla rolników w ciągu jednego czy dwóch lat. Nad tym trzeba popracować. Państwa Europy Zachodniej wdrażały to nieraz przez pięć, sześć lat. Uważam, że w ciągu kilku lat podatek dochodowy zostanie wprowadzony – dodał szef resortu rolnictwa.
Kalemba dodał, że w pracach nad wprowadzeniem podatku dochodowego dla rolników uczestniczyć będą sami zainteresowani, czyli rolnicy.
– Kolejność będzie taka: podatek dochodowy, później od tego uzależniona składka na Narodowy Fundusz Zdrowia i ewentualnie dopracowanie systemu KRUS na podstawie dochodu osiągniętego w gospodarstwie. I to trzeba będzie wprowadzić. Tego nie unikniemy. Ale to trzeba robić razem z rolnikami, z organizacjami rolniczymi. Demokracja polega na tym, że zmiany trzeba robić razem z tymi którzy są zainteresowani – powiedział minister.
Jednak pytany o to, na jakim etapie znajdują się prace nad ustawą wprowadzającą podatek dochodowy dla rolników, minister Kalemba stwierdził, że nie ma nawet uzgodnień co do założeń do takiej ustawy. Założenia zostały przedstawione jeszcze przez Jacka Rostowskiego w połowie lipca 2013 roku, lecz Kalemba stwierdził, że w tej kwestii niezbędne będą dodatkowe ustalenia koalicyjne, i że nawet po uchwaleniu takiej ustawy nie od razu wejdzie ona w życie.
– Po uchwaleniu ustawy potrzebne będzie vacatio legis o długości jednego roku na zapoznanie się rolników, tak jak miało to miejsce w innych państwach. Zwracam uwagę, na to o czym mówią wszyscy eksperci, że w rolnictwie nie ma miliardów złotych czy euro, które są do wyciągnięcia lekką ręką – podsumował Kalemba.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)