eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweKoniec zwrotu VAT na materiały budowlane?

Koniec zwrotu VAT na materiały budowlane?

2013-11-22 12:34

Koniec zwrotu VAT na materiały budowlane?

Koniec zwrotu VAT na materiały budowlane? © Jürgen Fälchle - Fotolia.com

31 października 2013 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, która została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 2013 r. poz. 1304. Ustawa ta m.in. uchyli z dniem 01 stycznia 2014 obecnie obowiązującą ustawę z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Przeczytaj także: Zwrot VAT na materiały budowlane do końca roku?

Powyższe nie oznacza jednak, że od przyszłego roku podatnicy nie będą mogli składać VZM-ów, niemniej ulga ta będzie skutecznie wygaszana.

Ustawodawca wskazał bowiem, że osoba fizyczna, która przed dniem 1 stycznia 2014 r. poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, o których mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, ma prawo ubiegać się po dniu 31 grudnia 2013 r. o zwrot części tych wydatków na dotychczasowych zasadach.
Wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturą wystawioną dla osoby fizycznej w okresie:
  1. od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. - składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2014 r.;
  2. od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. - składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2015 r.;
  3. od dnia 1 stycznia 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r. - składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r.;
  4. od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2011 r. - składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2017 r.;
  5. od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - składa się nie później niż do dnia 31 grudnia 2018 r.

Co za tym idzie, jeszcze przez kilka lat wniosek o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych będzie można złożyć. Niemniej we wniosku tym będzie można wykazać jedynie faktury dokumentujące takie zakupy, wystawione do końca 2013 r. Aby z „ulgi” skorzystać podatnicy muszą się zatem spieszyć, na zakupy zostało im bowiem niespełna 1,5 miesiąca.

Do spraw wszczętych, a niezakończonych przed dniem 1 stycznia 2014 r. stosuje się przepisy dotychczasowe. Z kolei w przypadku gdy powyższy wniosek zostanie złożony po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2013 r., limity kwoty zwrotu obliczone zgodnie z zasadami określonymi w art. 3 ust. 5 i 6 ustawy z 2005 r. będą dotyczyć okresów liczonych od dnia złożenia tego wniosku do dnia 31 grudnia 2018 r.

fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Koniec zwrotu VAT na materiały budowlane?

Osoba fizyczna, która po dniu 1 stycznia 2014 r. poniesie wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się o zwrot części tych wydatków. O ile obecnie możliwe jest odliczanie także wydatków na remont bądź modernizację, tak od przyszłego roku odliczeniu będą podlegać jedynie wydatki wymagające pozwolenia na budowę.


Na otarcie łez ulga dla młodych
Zamiast powyższej „ulgi” w omawianej ustawie prawodawca określił nową. W porównaniu z przepisami ustawy z 2005 r. jednakże jest ona dużo uboższa. Otóż osoba fizyczna, która po dniu 1 stycznia 2014 r. poniesie wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się o zwrot części tych wydatków. Niemniej o ile obecnie możliwe jest odliczanie także wydatków na remont bądź modernizację, tak od przyszłego roku odliczeniu będą podlegać jedynie wydatki poniesione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w związku z:
  1. budową domu jednorodzinnego albo
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny

Ponadto przedsięwzięcie takie będzie musiało być realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. (co za tym idzie ci, którzy obecnie mają rozpoczęte inwestycje, z ulgi już nie skorzystają).

Ustawodawca wprowadził także limity powierzchniowe budowanych nieruchomości. Otóż powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nie będzie mogła przekroczyć odpowiednio:
  1. 75 m2 i 100 m2,
  2. 85 m2 i 110 m2 - w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę wychowywała przynajmniej troje dzieci małoletnich, bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, tudzież dzieci do ukończenia 25 roku życia, które się uczą..

Ważny jest także wiek inwestora. Otóż aby od przyszłego roku ubiegać się o nowy „zwrot” wiek osoby fizycznej do końca roku, w którym zostało wydane pozowane na budowę, nie może przekroczyć 36 lat. Ponadto do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków osoba o niego się starająca nie może być:
  1. właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
  2. osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
  3. właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny
- za wyjątkiem nieruchomości, w stosunku do której występuje się o zwrot.

Wniosek o zwrot będzie można złożyć tylko raz i to w niedługim czasie. Otóż należy tego dokonać nie później niż do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem będzie miało miejsce przystąpienie do użytkowania wybudowanej nieruchomości. Ulga w dalszym ciągu będzie obejmować materiały budowlane, które przed przystąpieniem do UE były opodatkowane 7% stawką podatku VAT, zaś obecnie są opodatkowane stawką podstawową. Podobny będzie także system liczenia kwoty zwrotu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: