eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSprzedaż nieruchomości: spłata spadku w koszty podatkowe

Sprzedaż nieruchomości: spłata spadku w koszty podatkowe

2013-10-29 13:16

Przeczytaj także: Dział spadku a podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości


Wydatki poniesione na cele, o których mowa w powołanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131, zostały szczegółowo wymienione w art. 21 ust. 25 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie (art. 30e ust. 7 ww. ustawy).

Z przedstawionego opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w zawiązku z działem spadku poniósł koszty postępowania sądowego proporcjonalnie do posiadanego udziału w sprawie. Ponadto z uwagi na nabycie całości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz z wkładem budowlanym został zobowiązany do uiszczenia spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

Wobec powyższego przychodem ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w 2009 r. będzie udział w wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie, o ile będzie odpowiadać wartości rynkowej, pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia odpowiadające temu udziałowi.

Z przepisu art. 22 ust. 6d wynika, że do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku zaliczane są wyłącznie:
• udokumentowane nakłady na tę nieruchomość zwiększające jej wartość,
• kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Żadnej z powyższych kategorii nie stanowi więc kwota dotycząca kosztów postępowania sądowego o dział spadku.

A zatem, w przypadku sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nabytego przez Wnioskodawcę w drodze spadku w 2009 r. kwota dotycząca kosztów postępowania sądowego o dział spadku nie może zostać uwzględniona przy ustalaniu podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi ona bowiem ani kosztów odpłatnego zbycia w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 6d ww. ustawy.

Natomiast przychodem ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego nabytego w 2012 r. będzie udział w wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie, o ile będzie odpowiadać wartości rynkowej, pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia odpowiadające temu udziałowi. Od tak obliczonego przychodu można odjąć koszty uzyskania przychodu, czyli udokumentowane spłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli ponieważ mieszczą się one w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do tej kategorii kosztów można również zaliczyć związaną z dokonanym działem spadku kwotę opłaty sądowej o dział spadku.

Kwoty opłaty sądowej o dział spadku i spłat zostały bowiem zasądzone od Wnioskodawcy z tego powodu, że otrzymał On na wyłączną własność majątek od pozostałych współwłaścicieli. Innymi słowy, kosztem nabycia przyrostu udziału w majątku w sprzedawanej nieruchomości będzie dla Wnioskodawcy kwota opłaty sadowej o dział spadku oraz kwota spłat.

Aby jednak spłaty mogły zostać odliczone od przychodów z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu muszą być udokumentowane, czyli wydatek ma być faktycznie poniesiony. Nie można uznać za koszt uzyskania przychodu wydatku nie poniesionego nawet wówczas, jeśli na sprzedającym ciąży zobowiązanie do poniesienia wydatku.

Reasumując stwierdzić należy, że powstanie obowiązku podatkowego związanego z odpłatnym zbyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego Wnioskodawca winien rozpatrywać w rozbiciu na kolejno nabywane udziały w poszczególnych latach podatkowych, a nie w całości.

A zatem, sprzedaż nieruchomości, ale jedynie w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze darowizny w 1998 r. nie będzie w ogóle podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym na wstępie art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach obowiązujących od dnia 1 stycznia 2009 r. będzie podlegał przychód odpowiadający udziałowi nabytemu:
• w 2009 r. który nie będzie mógł być pomniejszony o koszty postępowania sądowego o dział spadku,
• w 2012 r. który będzie mógł być pomniejszony o dokonane spłaty oraz o koszty postępowania sadowego o dział spadku.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: