Firma na karcie podatkowej w 2014 r.
2013-10-23 13:01
Firma na karcie podatkowej w 2014 r. © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Karta podatkowa 2014 to niski podatek przy dużym dochodzie
Koniec roku zbliża się dużymi krokami, dlatego też przedsiębiorcy powoli winni się zastanawiać nad formą opodatkowania w roku 2014 – na jej ewentualną zmianę będą bowiem mieć czas jedynie do 20 stycznia 2014 r. – po tej dacie w zasadzie zmiana formy opodatkowania nie będzie możliwa. Największy wybór mają drobni przedsiębiorcy. Dla tych ustawodawca przewidział aż cztery różne możliwości rozliczania podatku dochodowego. Najprostszą z nich jest zaś karta podatkowa.Dlaczego? Otóż w przypadku tej formy opodatkowania do minimum zostały ograniczone obowiązki podatników. Przedsiębiorcy decydujący się na kartę podatkową są zwolnieni z prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, a także wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Na żądanie klientów muszą jedynie wydawać rachunki i faktury, które stwierdzają sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi. Ich kopie w kolejności numerów kartowicz winien przy tym przechowywać przez okres pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym zostały one wystawione.
Jak zatem jest tutaj obliczany podatek skoro podatnik w zasadzie nie musi mieć dokumentów, na podstawie których mogłaby zostać ustalona jego wysokość? Otóż w przeciwieństwie do innych form opodatkowania podatek określany dla kartowiczów nie ma najmniejszego związku z faktyczną kwotą zarobionych pieniędzy przez przedsiębiorcę. Jego miesięczną wysokość określa naczelnik urzędu skarbowego w stosownej decyzji. Kieruje się przy tym rodzajem i zakresem prowadzonej działalności, liczbą zatrudnionych pracowników czy liczbą mieszkańców miejscowości, w której prowadzony jest biznes.
fot. olly - Fotolia.com
Firma na karcie podatkowej w 2014 r.
Co należy zrobić, aby skorzystać z tej prostej formy opodatkowania? Otóż wystarczy złożyć w urzędzie skarbowym stosowny wniosek (wg wzoru ustalonego na dany rok podatkowy) w terminie do dnia 20 stycznia danego roku podatkowego, a jeżeli działalność jest dopiero co zakładana – formularz składa się przed rozpoczęciem działalności lub też dołącza do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej składanego na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (CEIDG-1). Formularz ten został oznaczony symbolem PIT-16. Z kolei przedsiębiorca, który był opodatkowany w latach wcześniejszych kartą podatkową, jeżeli do 20 stycznia danego roku podatkowego nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, automatycznie zostanie potraktowany przez urząd skarbowy jako prowadzący tę działalność opodatkowaną nadal kartą podatkową.
Z karty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący firmę na własne imię i nazwisko czy też w formie spółki cywilnej. W tym ostatnim przypadku wniosek o zastosowanie karty składa jeden ze wspólników spółki. Ta forma opodatkowania przysługuje generalnie prowadzącym działalność usługową, wytwórczo-handlową oraz handlową. Niemniej obejmuje ona tylko te rodzaje działalności, które zostały wskazane w ustawie. Ponadto kartowicze nie mogą prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej poza jednym z jej rodzajów określonym w ustawie, a ich współmałżonkowie nie mogą prowadzić firmy w tym samym zakresie. Nie jest tutaj także możliwe zatrudnianie innych osób na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło. Dopuszczalne jest tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę i to także w okrojonym zakresie (ustawodawca wskazał górną liczbę tak zatrudnionych pracowników).
Jak już podkreślono wyżej, wysokość miesięcznego podatku w formie karty podatkowej ustala naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji, wydawanej odrębnie na każdy rok podatkowy. Przy określaniu wysokości podatku, bierze on pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, wielkość miejscowości, w której usługi są wykonywane a także wielkość zatrudnienia występującą u przedsiębiorcy. Istotny jest tutaj także ewentualny stopień niepełnosprawności przedsiębiorcy oraz to, czy poza firmą jeszcze gdzieś pracuje – które to czynniki wpływają na zmniejszenie wysokości karty. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca przewidział także sytuacje, w których stawki karty mogą zostać podwyższone.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)