Zasada działania kalkulatora:
Kalkulator podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości wymaga podania kilku informacji, w celu prawidłowego ustalenia wartości należnego zobowiązania podatkowego. Są to m.in.:
- rok nabycia nieruchomości - chodzi tutaj zarówno o nabycie nieodpłatne (w postaci chociażby darowizny) jak i odpłatne (np. zakup). W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku należy podać rok śmierci spadkodawcy, a nie rok przeprowadzenia rozprawy sądowej czy uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku.
- rok sprzedaży nieruchomości - rok, w którym faktycznie doszło do przeniesienia własności nieruchomości, czyli sporządzenia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego (a nie np. umowy przedwstępnej).
- przychód uzyskany ze sprzedaży - kwota otrzymana od kupującego (wynikająca z aktu notarialnego) pomniejszona o tzw. koszty odpłatnego zbycia. Do kosztów odpłatnego zbycia można zaliczyć m.in. koszty pośrednika nieruchomości, reklamy, czy też notarialne, jeżeli te ciążą na zbywcy.
- koszty uzyskania przychodów - określane są w różny sposób w zależności od metody nabycia nieruchomości. I tak:
- jeżeli nieruchomość bądź prawa majątkowe zostały nabyte w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, kosztami uzyskania przychodu są udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
- w pozostałych przypadkach koszty uzyskania przychodu stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
Koszty nabycia bądź wytworzenia mogą przy tym co roku być podwyższane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". - suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych - obejmuje faktycznie dokonane w okresie posiadania nieruchomości odpisy amortyzacyjne. Te mogły wystąpić w przypadku chociażby wcześniejszego najmu zbywanej obecnie nieruchomości czy prawa majątkowego, podatek z tytułu którego był rozliczany na zasadach ogólnych, w związku z czym odpisy takie stanowiły koszt uzyskania przychodu z najmu.
- kwota przychodu ze sprzedaży przeznaczona na własne cele mieszkaniowe - jak sama nazwa wskazuje, obejmuje tę część środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości bądź prawa majątkowego, które podatnik zamierza przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe (a więc związane z zaspokojeniem jego potrzeb mieszkaniowych).
Warto dodać, iż środki finansowe muszą zostać przeznaczone na ten cel w ciągu dwóch lat, licząc od końca tego roku, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, aby wydatki takie mogły wpłynąć na zmniejszenie daniny należnej państwu z tytułu sprzedaży nieruchomości.
Własnym celem mieszkaniowym jest m.in. zakup innej nieruchomości mieszkalnej bądź udziału w takiej nieruchomości, zakup gruntu pod budowę czy sama budowa budynku mieszkalnego, a także rozbudowa już istniejącego czy też adaptacja budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne. Mieszczą się tutaj również remonty posiadanych nieruchomości mieszkalnych, jak też spłata zaciągniętych w bankach kredytów i pożyczek (wraz z odsetkami) na powyższe cele. Pełny katalog celów mieszkaniowych znajduje się w art. 21 ust. 25-30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kalkulator ma charakter poglądowy.
Inne kalkulatory
Praca | Kadry
Finanse