eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweWyższy VAT jeszcze przez trzy lata

Wyższy VAT jeszcze przez trzy lata

2013-10-01 18:43

Wyższy VAT jeszcze przez trzy lata

VAT © Becky Stares - Fotolia

Podwyższona w 2011 roku do 23 procent podstawowa stawka podatku VAT zostanie utrzymana jeszcze przez trzy lata – przewiduje przyjęta dziś przez rząd nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Przeczytaj także: Rośnie VAT na kawę i herbatę. Z mlekiem

Powstała w resorcie finansów nowelizacja regulacji dotyczących podatku VAT przewiduje utrzymanie do końca 2016 roku obecnie obowiązujących stawek VAT (23 proc. i 8 proc.).

Wprowadzone przez Sejm na wniosek rządu w 2010 roku podwyższone o jeden punk procentowy stawki (podstawowa z 22 do 23 procent oraz obniżona z 7 do 8 procent) VAT obowiązują od 2011 roku. Według ówczesnych zapewnień przedstawicieli rządu, podwyżka miała być rozwiązaniem chwilowym, wyłącznie na czas spowolnienia gospodarczego i związanych z nim spadkach wpływów do budżetu. Podwyższone stawki miały obowiązywać do końca bieżącego roku, jednak już na wiosnę tego roku premier Donald Tusk zapowiedział, że stawki te zostaną utrzymane przez dłuższy czas. Już w kwietniu, w przyjętej przez rząd „Aktualizacji Programu Konwergencji na rok 2013” oraz „Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2013-2016” rada ministrów założyła utrzymanie wyższych stawek VAT na niezmienionym poziomie przez okres przewidziany w planie finansowy.

Rząd przedłużenie okresu obowiązywania podwyższonych stawek uzasadnia potrzebą ograniczenia nierównowagi finansów publicznych oraz słabą koniunkturą na głównych rynkach eksportowych ograniczającą wzrost gospodarczy.

Projekt nowelizacji ustawy uchyla ponadto przepis ustawy o VAT, przewidujący dla roku 2013 wprowadzenie warunkowych podwyżek stawek podatku VAT w sytuacji, gdyby doszło do przekroczenia 55 proc. wartości relacji kwoty państwowego długu publicznego do PKB.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: VAT, stawki VAT

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: