Umowa zlecenie z uczniem/studentem a podatek dochodowy
2013-09-25 13:37
Umowa zlecenie z uczniem/studentem a podatek dochodowy © profesja_bielsko - Fotolia.com
Przeczytaj także: Umowa zlecenie z obcokrajowcem: zaliczka na podatek
Umowa zlecenie jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Przez umowę tę przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Za wykonanie zlecenia przyjmującemu należy się wynagrodzenie (chyba że z umowy, bądź okoliczności wynika, iż zobowiązał się on wykonać je bez wynagrodzenia).Do umowy takiej nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Dzięki temu zleceniodawca nie musi się martwić o urlop takiego pracownika, wypłatę nadgodzin, obwarowaniami co do płacy minimalnej itp.
Na gruncie podatku dochodowego przychody z umowy zlecenia zostały zakwalifikowane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Zakład pracy występuje tutaj w roli płatnika, a co za tym idzie, od wypłaconego wynagrodzenia jest obowiązany obliczyć, pobrać oraz odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Przychód taki może być opodatkowany ryczałtem bądź na zasadach ogólnych.
fot. profesja_bielsko - Fotolia.com
Umowa zlecenie z uczniem/studentem a podatek dochodowy
I tak jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, wówczas płatnik ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 18% przychodu. Podatek tutaj pobiera się od przychodu bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenie społeczne. Sam podatek natomiast nie ulega zmniejszeniu o składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jeżeli natomiast wynagrodzenie określone w umowie przekracza 200 zł tudzież zleceniobiorca jest pracownikiem płatnika (a więc osobą zatrudnioną w oparciu o przepisy kodeksu pracy), płatnik oblicza oraz pobiera zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z zasadami określonymi w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe oznacza, że przychód z umowy zlecenie przed obliczeniem zaliczki jest zmniejszany o koszty uzyskania przychodu (określone w art. 22 ust. 9 ustawy; zwykle jest to 20% przychodu pomniejszonego o składki ZUS) oraz potrącone w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne (o ile te występują).
Od dochodu ustalonego w powyższy sposób płatnik pobiera zaliczką na podatek obliczoną wg stawki 18% bądź 32%. Wyższą stawkę stosuje się tutaj jedynie na wniosek podatnika (zleceniobiorcy). Obliczona zaliczka ulega następnie zmniejszeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne (jeżeli zleceniobiorca takiemu podlega) pobranej ze środków podatnika (odliczenie nie może przy tym przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki).
Jak zatem wynika z powyższego, postępowanie zakładu pracy przy ustalaniu zaliczki na podatek od wynagrodzenia zleceniobiorcy jest bardzo zbliżone do tego, które występuje w stosunku do osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.
Przydatne linki:
- Kalkulator wynagrodzeń (z umowy o pracę, umowy zlecenie, o dzieło)
Powyższe uregulowanie sprawia, iż zleceniobiorca otrzymuje relatywnie wyższą część swojego wynagrodzenia brutto „do ręki”, jako że jest ono obarczone jedynie podatkiem dochodowym, zaś owo wynagrodzenie w kwocie brutto jest jedynym ponoszonym przez zleceniodawcę kosztem z tego tytułu (w odróżnieniu np. od umowy o pracę, przy której to co do zasady jest on obowiązany do finansowania z własnej kieszeni części składek ZUS swojego pracownika).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)