Podatek PCC od zagranicznej umowy pożyczki
2013-09-23 13:14
![Podatek PCC od zagranicznej umowy pożyczki [© Jozsef Szocs - Fotolia.com] Podatek PCC od zagranicznej umowy pożyczki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PCC/Podatek-PCC-od-zagranicznej-umowy-pozyczki-124380-200x133crop.jpg)
Podatek PCC od zagranicznej umowy pożyczki © Jozsef Szocs - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sankcyjna stawka podatku PCC bez odsetek za zwłokę
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?Wnioskodawca, spółka prawa handlowego, ma siedzibę w Polsce. Dnia 23 października 2012 r. zawarła umowę pożyczki środków pieniężnych z osobą prawną mającą siedzibę w Seszelach. Pożyczkodawca przesłał spółce projekt umowy zawierający niezbędne szczegóły dotyczące udzielenia pożyczki, na podstawie którego telefonicznie ustalono, że prześle on spółce umowę właściwą, sporządzoną w Seszelach, wg prawa niemieckiego. W umowie tej jako miejsce jej zawarcia wskazano kraj siedziby pożyczkodawcy – Republika Seszeli (i takie jest miejsce jej zawarcia). Podpisaną umowę przez prezesa pożyczkobiorcy odesłano do siedziby pożyczkodawcy. W chwili zawierania umowy środki pieniężne znajdowały się na rachunku bankowym pożyczkodawcy prowadzonym przez bank na Łotwie. Po zawarciu umowy pieniądze zostały przelane na rachunek bankowy pożyczkobiorcy prowadzony przez bank w Polsce. Zadano pytanie, czy zawarcie tej umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.
Stosownie do art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie pożyczki na biorącym pożyczkę.
fot. Jozsef Szocs - Fotolia.com
Podatek PCC od zagranicznej umowy pożyczki
W przypadku, gdy przedmiotem pożyczki są znajdujące się za granicą, umowy te podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Polski i umowę zawarto na terytorium Polski.
Przy czym, zgodnie z art. 1 ust. 4 ww. ustawy, podatkowi temu podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem są:
1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pod pojęciem rzeczy ujętym w ww. przepisie należy również rozumieć pieniądze, będące przedmiotem umowy pożyczki.
W świetle powyższego przepisu, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa pożyczki, której przedmiot w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski. W przypadku, gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy, w tym pieniądze, znajdujące się za granicą, umowy te podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Polski i umowę zawarto na terytorium Polski. Jeżeli natomiast pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale umowę zawarto poza granicami kraju i pieniądze znajdują się za granicą, to czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. (…)
Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca posiada siedzibę w Polsce. Umowa pożyczki została zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w chwili zawarcia umowy pieniądze będą znajdowały się za granicą. Zatem, opisana we wniosku umowa pożyczki, zgodnie z uregulowaniami art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych. (…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Zagraniczna pożyczka bez podatku od czynności cywilnoprawnych? [© Kristin Gründler - Fotolia.com] Zagraniczna pożyczka bez podatku od czynności cywilnoprawnych?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PCC/Zagraniczna-pozyczka-bez-podatku-od-czynnosci-cywilnoprawnych-235863-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)