eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaSpłata (prywatnego) kredytu: odsetki a koszty firmy

Spłata (prywatnego) kredytu: odsetki a koszty firmy

2013-09-20 11:57

Spłata (prywatnego) kredytu: odsetki a koszty firmy

Spłata (prywatnego) kredytu: odsetki a koszty firmy © Nunnicha Supagrit - Fotolia.com

Odsetki od rat kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego, które zapłacone zostaną po dniu zbycia nieruchomości zabudowanej tym budynkiem, mimo przeznaczenia część uzyskanych z tego tytułu środków na zakup nieruchomości na biuro i wynajem, a więc dla celów działalności gospodarczej, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 09.09.2013 r. nr IPTPB1/415-380/13-2/AG.

Przeczytaj także: Najem nieruchomości: prywatny kredyt a koszty

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni nabyła działkę budowlaną i wybudowała na niej budynek mieszkalny jednorodzinny, pokazowy, na własne cele mieszkaniowe oraz prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie doradztwa technicznego, inwestycyjnego, budowlanego, nadzorów i architektury, specjalistycznego projektowania, realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (mieści się w nim siedziba firmy). Budowa została sfinansowana z kredytu. Obecnie nieruchomość tę wnioskodawczyni zamierza sprzedać, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na zakup zabudowanej nieruchomości wyłącznie w celu prowadzenia w niej działalności gospodarczej (biuro i wynajem). Zadała pytanie, czy wartość odsetek od spłacanych rat kredytu hipotecznego proporcjonalnie do wartości środków pieniężnych przeznaczonych na zakup tej nieruchomości będzie stanowić koszty uzyskania przychodów jej firmy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z generalną zasadą zawartą w cytowanym przepisie, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma, lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu lub zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

fot. Nunnicha Supagrit - Fotolia.com

Spłata (prywatnego) kredytu: odsetki a koszty firmy

Odsetki od rat kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego, które zapłacone zostaną po dniu zbycia nieruchomości zabudowanej tym budynkiem, mimo przeznaczenia część uzyskanych z tego tytułu środków na zakup nieruchomości na biuro i wynajem, a więc dla celów działalności gospodarczej, nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.


W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania wyróżnia się koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód) oraz inne niż bezpośrednio z nimi związane, których nie można wprost przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie). W przypadku kosztów pośrednich brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Do tego rodzaju kosztów zalicza się m.in. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną, ubezpieczenie, świadczenia na rzecz pracowników, koszty promocji i reklamy.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu.

Zatem, podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem:
• faktycznego poniesienia wydatku,
• istnienia związku przyczynowego pomiędzy wydatkiem a przychodami,
• braku dokonanego wydatku na liście negatywnej, zawartej w art. 23 ustawy,
• odpowiedniego udokumentowania poniesionego wydatku.

Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy czym należy mieć na uwadze, iż obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, spoczywa na podatniku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: